Kedves Edina!
Kicsit hosszabban írtam, de érdemes végig olvasnia.
Számokkal alátámasztva a két esetet. Munkabért és ennek adóit mindkét esetben fizetni kell, ezért ezekkel most az adó összehasonlításban nem foglalkozom.
1.KATA alanyi mentes EV, heti 36 órás munkaviszony máshol:
Ebben az esetben havi 50.000 Ft Kata, ami 300.000 Ft és 50.000 Ft hipa. (Az egyszerűség kedvéért teljes évvel számoltam.) Összesen 350.000 Ft adó.
Ez 8.000.000 forintig éri meg!!!
2. Heti 36 órás munkaviszony mellett tételes alanyi mentes EV:
Itt az adó mértéke a nyereség 35,39%-ka. Plussz 2% hipa (alapja: bevétel-elábé-anyagköltség).
Önnek egy 8 órás alkalmazott kb. 2.620.000 Ft/év bérköltségbe kerül. Ezt az árrésből kell fedezni! - Amennyiben más költsége nincs! –Könnyen kiszámolható tehát, hogy ahhoz, hogy ne lépjen át áfa körbe, akkor Önnek minimum 32-33%-os haszonkulccsal kell dolgoznia.
És ez alapján megfizetnie a hipát. Ami a fenti levezetés alapján 52.400 Ft lesz.
Tehát eltekinthetünk az iparűzési adó összehasonlítástól is.
Ahhoz, hogy Ön 300.000 Ft adót fizessen ebben a felállásban, mint ahogy Katásként tenné, kb 850.000 Ft-os eredménye kell maradjon.
Valljuk be nem fog! Legalább is papiron! Ha az alanyi mentesség értékhatárához ragaszkodunk, akkor a beütött bevételt felemészti az árubeszerzés és a bérköltség, esetleg bérleti díj. Ez esetben viszont Önnek nyeresége nem keletkezik, így adófizetése sem.
Az én javaslatom, hogy másodállású, tételes alanyi mentes vállalkozóként induljon. (FIGYELJEN ODA, AZ ALANYI MENTESSÉGET NAPRA KI KELL SZÁMOLNI, a 8 millió forint éves szint!) Bérek után fizetendő adón kívül nincs más!!!
Ha átlépi a 8 millió forintot, akkor áfás lesz. De még mindig nincs plussz adó a 12 mFt átlépése esetében sem.
Amennyiben kérdése van, e-mailben a felgyoi.konyveloiroda@gmail.com címen felteheti azt.