Üdv Tisztelt Szakértők!
Magánszemély ad kölcsön magánszemélynek forintot.
A kérdéseim:
- ha kamatmentesen (szívességből) teszi, akkor a kölcsönbe vevő fizet a kamatkedvezményből származó bevétele után SZJA-t+SZOCHO-t?
- ha kikötnek Jegybanki alapkamat + 5%-nyi kamatot, akkor ki fizet? Mi után fizet? És milyen adókat?
Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm: Judit
Kölcsön-kamat-adózás
2 válasz
Kedves Judit!
Két magánszemély közötti hitelezés nem képezi adó tárgyát - akár van kamat, akár nincs - mert a két magánszemély sem az SZJA törvény, sem az ART törvény alapján nem minősül kifizetőnek. Az adó megállapítását, levonását, és bevallását a kifizető számára a magánszemély tekintetében írja elő itt törvény. Fenti ügyletben nincs kifizető, így nincs kötelezettség sem.
Gubala Ferenc
-
+1 köszönöm
2024.08.21. Judit
Kedves Judit!
Véleményem szerint a személyi jövedelemadó szempontjából a magánszemélyek közötti kölcsönügyletből (ahol a magánszemélyek között a kölcsönügyleten kívül nem áll fenn jogviszony) származó bevétel (kamat) az szja-törvény 28. § (1) bekezdése alapján a magánszemély egyéb jövedelmének minősül.
Az összevont adóalap megállapítása során figyelemmel kell lenni az szja-törvény 29. § (1) bekezdésében található korrekciós szabályra is.
SzJA tv. 11. § (1) szerint – ha az adót NEM egy kifizető (pl. egy vállalkozás) állapítja meg – a magánszemély az adóját önadózással állapítja meg.
Sipos Enikő
-
+1 köszönöm a korrekt választ
2024.08.22. Judit