Kedves Karola!
Zsóka válaszával egyetértek, csak egy picit kiegészíteném, mert a Közösségen belüli áruforgalomra vonatkozó adószabályok nagyon összetettek, igyekszem tömören összefoglalni.
A közösségi adószám megléte nem adó elöli elkerülésre szolgál (adókiváltásra) hanem a Közösségen belüli kereskedelmi kapcsolatot létesítő adóalanynak kötelező EU adószámmal rendelkeznie. (a közösségi adószámra vonatkozó tájékoztatás a NAV 27. sz tájékoztatója tartalmazza)
Én nem hiszem, hogy bárki becsapja a másikat, vagy adóelkerüléssel versenyelőnyt szerezne, mert amellett, hogy a Közösségen belüli kereskedelmi kapcsolatot létesítő adóalanynak (eladónak és vevőnek is) közösségi adószámmal kell rendelkeznie, a Közösségen belüli árubeszerzés adó alapját és adó összegét minimum negyedévente jelenteni kell a NAV-nak, plusz a Közösségen belüli beszerzésről az adott negyedévben ’A60-as jelentést is készíteni kell, abban az esetben is, ha az adóalany alanyi adómentes.
Sajnos a könyvelőknek kell közölnie a Rossz hírt, de az alanyi adómentes adóalanynak a Közösségen belüli árubeszerzése nem adómentes.
Vagyis a magyar jogszabályokban előírt áfakulcsok alapján az EU-n belül beszerzett áru után fizetendő Áfa-t az adóalany könyvelője bevallja (az Áfa bevallás 11-16 soraiban), de az Áfa kulcs szerint besorolt árura megállapított Áfa-t nem vonhatja le, mert az Áfa törvény 193. §. e) pontja alapján „Az alanyi adómentes adóalany az alanyi adómentesség időszakában nem járhat el alanyi adómentes minőségében a terméknek a 19. § a) pontja szerinti Közösségen belüli beszerzése esetében”.
Mivel az alanyi adómentesség időszaka alatt az alanyi adómentes adóalany az előzetesen felszámított adó levonására nem jogosult (lásd Áfa törvény 187. §), a versenytársának nincs nyereség előnye Önnel szemben, mert ahogy Zsóka írta (a le nem vonható áfa összegével) az áru beszerzési költsége nő, ezért a le nem vonható áfa összegével kevesebb az eladott áru után elért nyeresége.
Kívánunk további szép napot!
Üdv.
Fejér megyei könyvelde csapata.