Készpénzes számla havi 1,5 millió forint fölött

Kérdésem arra vonatkozik, hogy lehetséges-e havi 1,5 millió forintot összesen meghaladó készpénzes számlákat kiállítani
illetve befogadni egy ügyfélre vonatkoztatva?
Nem egy ügylethez kapcsolódnak a számlák, a fenti összeg sok, esetenként 10-15 számlából kumulálódik,
pár napos eltéréssel kerülnek kiállításra.
Megfelel ez a számviteli szabályoknak, vagy automatikusan jár érte a NAV büntetés?

1 pont pont pont

1 válasz

Tisztelt Kérdező!

Pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében más, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak a vele szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés bruttó (tehát ha van, az ÁFA-t is tartalmazó) ellenértékeként szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb 1,5 millió forint összegben teljesíthet készpénzszolgáltatást.

Azon készpénzben teljesített kifizetéseket, amelyeket a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó ugyanazon adózó részére teljesített, egy szerződés alapján teljesített készpénzszolgáltatásnak kell tekinteni, ha kétséget kizáróan megállapítható, hogy a felek közötti jogügylet nem rendeltetésszerű joggyakorlás miatt került több szerződésben meghatározásra (a logikailag egy szerződést mesterségesen "feldarabolták".)

Tehát több feltételre kell figyelemmel lenni:
- mindkét fél belföldi adóalany legyen (mindketten az Art. hatálya alá tartozzanak)
(A sza­bályozás tehát nem vonatkozik például azon ügyletekre, amelyek valamely szereplője természetes személy, illetve a Közösség más tagállamában, vagy harmadik országban bejegyzett adóalany.)

- pénzforgalmi számla nyitására legyen köteles mindkét adózó
(gazdálkodó szervezetek és ÁFA fizetésére kötelezett magánszemélyek, beleértve az egyéni vállalkozót is, ha ÁFA fizetésére kötelezett)

- mindig csak egy szerződést kell figyelni

- a szerződésből eredően készpénzben teljesített havi összeg ne haladja meg az 1,5 millió forintot

Ha egy adóalany terméket vásárol, akkor szerződés jön létre. Egy vásárlás egy szerződés. Nem rendeltetésszerű a joggyakorlat, ha pl. egynapi vásárlást darabolnak részekre, de ha egy hónapon belül többször is történik vásárlás, az mind külön szerződésnek tekintendő.

Az alvállalkozói megbízásokat is így kell kezelni. Ha a hónap során különböző tevékenységekre (egymással nem összefüggő) kötnek szerződéseket, azok külön szerződésnek számítanak.

Tehát a fentiek alapján a készpénzfizetés korlátozása nem önmagában az 1,5M Ft-ot meghaladó havi készpénzes számlatömegre vonatkozik.
A számviteli szabályoknak való megfelelésre vonatkozó kérdést nem igazán értem. A készpénzfizetés korlátozására vonatkozó rendelkezések önmagukban nem állnak kapcsolatban a számviteli törvény rendelkezéseivel. (A vállalkozás önként dönthet pénzkezelésére vonatkozóan arról, hogy milyen értékhatárig teszi lehetővé termékei, szolgáltatásai értékesítése során a készpénzforgalmat.)

Szankciók tekintetében az 1,5 millió forintos értékhatárral összefüggő előírás megsértése kapcsán a készpénzszolgáltatásnak az 1,5 mil­lió forintot meghaladó része után 20 százalék mértékű mu­lasztási bírság szabható ki a vevő és az eladó vo­nat­kozásában egyaránt. Ennek kiszabása nem automatikus, egy esetleges ellenőrzés alkalmával kerül(het) rá sor.


2 pont pont pont

Az Ön válasza

A cookie-k segítenek minket a szolgáltatásnyújtásban. Szolgáltatásaink használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. További információ