Kedves József!
Annyi kiegészítéssel élek, hogy KATA-sként csak akkor kell megváltoztatnia a helyi iparűzési adó adózási módját, ha ott a KATA szerinti adózási módot választja.
Tételes IPA:
ez a KATA vállalkozások kiváltsága, vagyis csak ők választhatják. A tételes iparűzési adó választása esetén az adó alapja 2,5 millió forint éves szinten, amit arányosítani kell a működés idejére eső naptári napok számával. A kiszámítása így néz ki: adóalap (2,5 M) szorozva az adókulccsal, ami egyenlő a fizetendő helyi iparűzési adó összegével. Tehát, ha 2 %-os az adókulcs, akkor ez 50 000 Ft-ot jelent éves szinten, amelyet 2 részletben kell megfizetni, március 15-ig és szeptember 15-ig.
KATA adózó a KATA-alanyiság kezdő napjától számított 45 napon belül vagy az adóév február 15-ig választhatja a tételes adóalap szerinti teljesítést. Ez a döntése a teljes adóévre vonatkozik, és mindaddig érvényben marad, amíg a vállalkozás be nem jelenti, hogy az adó alapját már nem a tételes adóalap szerinti módszerrel kívánja megállapítani.
A tételes IPA választása esetén nem kell éves iparűzési adóbevallást benyújtani, míg a többi esetben ezt meg kell tennünk.
De maradhat továbbra is a korábbi módszernél, ahol vagy tételesen számolja el a költségeit, vagy egyszerűsített módon számolja az iparűzési adót, ekkor nem kell bejelentenie semmit.
Egyszerűsített adóalap:
a nettó árbevétel 80%-a után kell az adót megfizetni. Nettó árbevétel alatt ebben az esetben is valamennyi kisadózói bevételét kell érteni. Ezt az adózási módot nem kell külön bejelenteni az adóhatósághoz, elegendő, ha a bevallásban jelöljük és ezen módszer alapján számolunk. Fontos, hogy ezt a módszert csak abban az esetben választhatjuk, ha az éves bevétel nem haladta meg a 8 millió forintot.
Üdvözlettel: Filus Jánosné