Üdvözlöm!
Kérdésem a következő lenne, amennyiben aktív hallgatói jogviszony mellett a KATÁs vállalkozásom után fizetem a havi 25 000 forintot, akkor ugyan úgy vonatkozik rám az a szabály, hogy éves szinten 1 millió forintot nem haladhatja meg az egy cégnek számlázott összeg? Ebben az esetben is munkaviszonyt leplezne? Van-e ilyen szempontból különbség, hogy az illető hallgatói jogviszony miatt vagy 36 órás munkaviszony miatt fizet csak fél KATÁt?
Köszönöm!
KATA hallgatói jogviszony
4 válasz
Kedves Marcell !
Nincs különbség , Ön ugyanúgy Kata adónemben adózó egyéni vállalkozó. Ha nem éri el az 1 Millió forintos árbevételt egy cégtől akkor is egy vizsgálat alkalmával , ha a bevétele 50 %-át meghaladja az egy cégnek kibocsátott számlák összértéke akkor is leplezhet munkaviszonyt, ha mellé teljesül még egy feltétel. Ha mellé nem teljesül még egy feltétel, akkor semmi gond nincs. Biztosan a Kata adózás lenne a legmegfelelőbb? Ha nincs költsége egyáltalán akkor biztosan, de azért meg kellene vizsgálni a lehetőségeket.
Üdvözlettel:
Kiskuti Gáborné
-
+1
2018.09.16. Mart László
-
+1
2018.09.08. Marcell
Kedves Kiskuti Gáborné!
Köszönöm a segítséget!
Olyan vállalkozásról lenne szó, amiben éves szinten 4 millió forint körüli bevétel lenne egy cégtől, azonban a vállalkozás költsége gyakorlatilag a nullával lenne egyenlő. Mit ajánlana? Jobban járok így egy 36 órás munkaviszony mellet vállalkozni vagy akár hallgatói státusz mellett?
Köszönöm!
Kedves Marcell!
Meghaladhatja az egy partner felé számlázott tételek összege az 1 millió forintot, de akkor beáll a színlelt munkaszerződés vélelme. A vélelem megdöntése az adóalany feladata. Javaslom figyelmébe a Kata tv. 14. §-át. Ezen felsorolások körül legalább két pontnak kell bizonyítható módon megfelelni a vélelem megdöntéséhez. Nem elég csupán a megrendelővel kötött szerződés. Bizonyítani kell. Mindig annak a személynek van nehezebb dolga aki a bizonyítási teher van. Ugyanis az Kata tv. 14. § (1) Egyértelműen fogalmaz. " A kisadózó vállalkozással kötött szerződést, ügyletet és más hasonló cselekményeket valódi tartalmuk szerint, a rendeltetésszerű joggyakorlás feltételére figyelemmel kell minősíteni. Ha a kisadózó vállalkozással kötött szerződés, ügylet tartalma szerint a kisadózó és harmadik személy közötti munkaviszonyt leplez, akkor az adózási és egyéb jogkövetkezményeket e törvénytől eltérően a munkaviszonyra irányadó rendelkezések szerint kell megállapítani. (2) Az adóhatóság ellenőrzési eljárás keretében - a (3) bekezdés figyelembevételével az ellenkező bizonyításáig - vélelmezi, hogy a kisadózó és a kisadózó vállalkozással összefüggésben a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles adózó között munkaviszony jött létre.
Természetesen a kiszámlázás nem tilos, ez Ön tudja eldönteni, hogy a szempontok alapján, hogy munkaviszony-e vagy sem. Javasolni szoktam a beszerzések számláját is megőrizni és lekönyvelni, hogy igazolható legyen, hogy a tevékenységet saját eszközeivel, saját költségein végezte.
Üdvözlettel:
Mart László