Tisztelt Hölgyek/Urak!
Több EU-s cégnél is lehetőség van arra, hogy a közösségi adószám megadása után nettó értéken vásároljunk, ezzel kapcsolatban lennének kérdéseim,
- Minden eladónak (webshop, forgalmazó, gyártó stb.) kötelessége nettó számlát kiállítania, ha megadom az EU-s adószámom?
- Ha igen, melyik az a konkrét jogszabály amire hivatkozni lehet abban az esetben, ha az eladó erre nem hajlandó?
- Ha olyan terméket vásárolok, ami után itthon is visszaigényelhetném az ÁFÁ-t, akkor jól gondolom, hogy azután ÁFA fizetési kötelezettségem nem keletkezik? Tehát nem kell befizetnem az ÁFÁ-t, hogy aztán majd visszaigényeljem!?
- Negyedéves ÁFA bevalló vagyok, az így kapott nettó számlákat elég a negyedéves bevallásba betenni, vagy ezekre egyéb bevallási szabály vonatkozik?
Elnézést a szakmaiatlan kérdésekért, a válaszokat előre is köszönöm!
Közösségi adószámmal történő vásárlás
1 válasz
Tisztelt Kérdező!
Amennyiben az eladónak és a vevőnek is van közösségi adószáma, és ezt egymással közlik is, közösségen belüli termékértékesítés valósul meg, mely után az ÁFA-t a vevő a saját tagállama szabályai szerint számítja fel, vallja be és igényli vissza, amennyiben ezt megteheti.
A felszámítandó és a visszaigényelhető áfa ugyanazon bevallásban (a kérdezőnél a negyedéves ÁFA bevallásban) szerepeltethető. Ezen kívül a beszerzésről A 60-as összesítő jelentést is be kell nyújtani.
Az eladó részéről az áfa nélküli értékesítés nem hajlandóság, hanem EU-s adószám létének kérdése. Ezt célszerű az adásvétel során előre tisztázni, hisz a számlán is szerepeltetni kell, a felek kölcsönösen le is tudják ellenőrízni.
-
+1 Köszönöm szépen!
2018.01.16. Darvas Zsolt