Üdv! Ha kezdő vállalkozásként még a céges bankszámlán nincsen semmilyen összeg, de a cég tulajdonosa a saját magán bankszámlájáról utalt már összeget a céges bankszámlára (hiszen pl. kamarai tagdíj stb. utalni esedékes), de bevétel hiányában még nincsen fedezet, nagy hiba, ha az utalás közleményébe nem írt semmit? Ha tagi kölcsönként kezeljük, csak annyi a teendőnk, hogy így könyveljük, valamint írunk róla egy szerződést, hogy a kölcsön kamatmentes, és majd későbbiekben (gondolom, jobb minél előbb), ha visszafizetésre kerül a céges bankszámláról a tulajdonos magánszámlájára a korábban utalt összeg, az úgy rendben is lesz, csak fontos, hogy fel legyen tüntetve, hogy a kölcsönt fizetik vissza, nem pedig csak öncélú használatra utalunk a magán számlánkra a cégesről? Köszönöm előre is a választ!
Magánszámláról hogy a legjobb céges bankszámlára utalni?
2 válasz
Kedves Szilvia!
A közlemény kihagyása nem akkora probléma, hogy gondot okozzon. A papíroknak, amikkel a befizetés jogcímét igazolják egybehangzóan kell alátámasztania, hogy ez tagi kölcsön, csak elmulasztottak közleményt írni. Kezdő cégről van szó. Amennyiben nincs a cégnek jegyzett, de be nem fizetett tőkéje, akkor a befizetésre jó ötlet a tagi kölcsön. A kamatmentességgel kapcsolatosan azért nézze meg az SZJA tv 67§-át, nehogy az elengedett kamat problémát okozzon. Igen, kell róla szerződést írni, és megállapodni a törlesztés módjáról. A tagi kölcsön alapesetben rövid lejáratú, de akár kapásból nyújthat a magánszemély tulajdonos hosszú lejáratra is kölcsönt, megfelelő szerződéssel, mérlegelve, hogy mennyi időtartam alatt várható, hogy visszafizetésre kerül. Alapvetően jó ötlet, amit leírt, csak arra érdemes figyelni, hogy azt nem nagyon kedveli az adóhatóság (vagy nagyon is kedveli - nézőpont kérdése), ha mondjuk egy Bt-t 200000 forinttal megalapítanak, majd az első mozdulattal befizetnek 5 millió tagi kölcsönt. Úgy érdemes kialakítani a saját tőke - tagi kölcsön párosítást, hogy valós gazdasági viszonyokat tükrözze. Azért sarkítottam ki a példámat, hogy lássa, a példám szerinti esetben rosszul került meghatározásra a tőkeigény, a tagi kölcsön funkciója pedig nem az, hogy ezt kiegyenlítse, hanem az esetileg felmerülő likviditási problémákat átmenetileg megoldja. Rendeltetését tekintve rövidlejáratú kölcsönként kellene, hogy funkcionáljon.
Gubala Ferenc
Kedves Szilvia!
Az előzőekhez még egy gondolat: Ha ez esetleg egy KFT. akkor min. 3 Mft alaptőkével alakult.
Az esetek nagy többségében a tagok ezt nem feltételen fizetik be a cég bankszámlájára, ma ez nem akadálya a bejegyzésnek. Így viszont formálisan a házipénztárban van jelen. Kezdetben anomáliának tűnik, hogy nincs semmi pénzünk a bankban szinte, de van jó sok a pénztárban... Ilyen esetben kézenfekvő lehet - persze mindig a cég egyedi belső viszonyait megvizsgálva, taglétszám, tulajdoni arányok, stb - a tagi kölcsön utalást készpénzben visszaadni a tagnak, amit semmi nem tilt - akár az utalás napján, így még a kamat kérdése sem merül fel - bár ez amúgy is lehet kamatmentes.
üdv
Schmidt Zoltán
-
+1
2024.11.15. Plenus Conto Számviteli BT