Tisztelt Annamária!
Törvényi hivatkozásokkal a gondolatmenetem a következő.
A megvásárolt ingatlan értékéhez, mely legyen 50.000.000 Ft hozzáadjuk az illetéket (legyen 2.000.000 Ft). Ez lesz az ingatlan bekerülési értéke, azaz 52 mFt.
A magánszemély a bérbeadás bevételével szemben az időarányos amortizációt számolja el költségként.
Tehát ha a bérleti díj havi 100.000 Ft és egész évbe bérbe adta, akkor 1,2 mFt bevétele keletkezett. Ezzel szemben az 52mFt értékű ingatlan 2%-át számolhatja el amortizáció gyanánt (feltételezve, hogy nem év közben szerezte), azaz 1.040.000 Ft-ot.
Ezen felül még elszámolhat további költségeket, melyeket számlával tud igazolni. Pl. a bérleti díj tartalmazza a közös költséget, akkor a közös költséget szintén levonhatja az adó alapjából.
Ebben az esetben viszont nincs 10%-os költséghányad, hiszen tételes költségelszámolás van.
SZJA tv. 18.§ (1) bekezdés:
"..., továbbá a legfeljebb három évvel korábban beszerzett tárgyi eszközök, nem anyagi javak értékcsökkenésének elszámolását megkezdheti. Ezt a rendelkezést az ingatlant nem egyéni vállalkozóként bérbeadó, ... magánszemély azzal az eltéréssel alkalmazhatja, hogy épület, épületrész esetében - a korábban bármely tevékenység bevételével szemben még el nem számolt mértékig - értékcsökkenést akkor is elszámolhat, ha azt három évnél régebben szerezte meg, ..."
SZJA tv. 11. melléklet 3. pont a) bekezdés
Épületek: "Hosszú élettartamú szerkezetből évi leírási kulcs (%) 2,0"
SZJA tv. 62.§ (1) bekezdés a) pontja a szerzéskori értéket határozza meg, ami a bekerülési érték.
"a megszerzésre fordított összeget , és az ezzel összefüggő más kiadásokat"