Cégünk használt ingatlant, tulajdoni lap szerint üzlethelyiséget vásárolna. Az eladó a foglalóról fordított áfás számlát állított ki. Keletkezik-e így nekünk áfa fizetési kötelezettségünk? Nekünk, mint vevőnek vizsgálnunk kell-e, hogy az eladó miért állított ki fordított áfás számlát?
Fordított áfa használt ingatlan vásárlásánál
1 válasz
Kedves József!
Fordított áfás számla befogadása esetén a befogadónak áfa fizetési kötelezettsége keletkezik, viszont ha áfás tevékenységhez fogják használni az ingatlant, akkor az áfát ugyanabban a bevallási időszakban le is lehet vonni. Ebben az esetben ténylegesen fizetendő áfa nem lesz, csak a bevallásba fog bekerülni fizetendő és levonható áfaként. Ha nem áfás tevékenységhez fogják használni az ingatlant, akkor fizetendő áfa lesz, levonásba nem lehet helyezni. A használt ingatlan értékesítése áfa mentes, kivéve, ha az adóalany választotta az áfa kötelezettséget. Ebben az esetben fordított áfás számlát kell kiállítania. Azt, hogy az eladó választotta-e az adókötelessé tételt, ellenőrizhető a NAV oldalán. Az ellenőrzést mindenképpen javaslom, mert a vevőnek is kötelessége minél körültekintőbben eljárni, és ha az eladó nem jogosult fordított áfás számla kiállítására, akkor azt javíttatni kell, nem szabad befogadni.
Az ellenőrzés lehetőségét ezen a linken megtalálja: https://nav.gov.hu/adatbazisok/adatbleker/afaalanyok/afaalanyok_egyszeru
Az eladó adószámának beírása után egyértelműen látható lesz, ha választotta az adókötelessé tételt. Ha nem lát erre utaló bejegyzést, akkor csak áfa mentesen állítható ki a számla.
Üdvözlettel
Bodnár Ildikó