Idézek 1-2, az ügyvezetőre vonatkozó jogszabályi helyet:
1.) A társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő - a társasággal kötött megállapodása szerint - megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el [Ptk. 3:112 (1)].
2.) Társas vállalkozó a betéti társaság, a közkereseti társaság és a korlátolt felelősségű társaság olyan természetes személy tagja, aki a társaság ügyvezetését nem munkaviszony alapján látja el, kivéve, ha személyes közreműködése miatt társas vállalkozónak minősül [Tbj. 4. § d) 5. pont].
Véleményem szerint az ügyvezető az ügyvezetést abban az esetben láthatja el munkaviszonyban, ha van a társaságban másik olyan személy, aki vele munkaszerződés kötésére jogosult. (Ez egy egyszemélyes Kft-ben, ahol nincs más élő ember, csak a személyesen közreműködő alapító tag, elég nehezen oldható meg.)
A munkaviszonyban történő ügyvezetés során tekintettel kell lenni az Mt. rendelkezéseire, a munkaviszony létesítésének alapvető követelményeire. (Pl. alá-fölérendeltségi kapcsolat a munkáltató és a munkavállaló között, elkülönülnek a munkaszerződésben a szerződő felek stb ...)
Vannak az enyémtől eltérő (munkaviszonyt megengedő) vélemények is, de nincs még ez ügyben bírósági döntés. Munkaügyi szakemberek többségének véleménye szerint nem létesíthető munkaviszony egyszemélyes társaság tagjával ügyvezetésre.
Biztonságos megoldást a társasági szerződés megfelelő átalakítása jelentene, illetve ha a társaság alkalmazna valakit - esetleg részmunkaidőben - a napi feladatok ellátására (munkavégzésre), és a tag tevékenysége csak az ügyvezetés maradna, ami önmagában nem minősül személyes közreműködésnek.