Üdv!
Kérdésem, hogy erdő lábon való értékesítésekor 5 millió Ft várható bevétellel melyik adózási forma a legjobb? Áfamentes az ilyen értékesítés? Előre is köszönöm,
M. Sándor
Őstermelő erdőt értékesít - adózási kérdés
2 válasz
Tisztelt Kérdező!
A magánszemély az őstermelői tevékenységéből származó bevételéből háromféle módszer szerint állapíthatja meg a jövedelemét:
- Lehetősége van a 10 százalék költséghányad alkalmazására, ha nem kíván költségeivel tételesen elszámolni. A bevétel része a tevékenységgel összefüggésben kapott költségtérítés is. (A bevétel 90 százaléka a jövedelem.)
- Választhatja a tételes költségelszámolást is. Ekkor költségként a bevételszerző tevékenységgel közvetlenül összefüggő, kizárólag a bevétel megszerzése, a tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen felmerült és bizonylattal igazolt kiadás, továbbá a korábbi évekről áthozott veszteség vehető figyelembe, valamint folytatható a már megkezdett értékcsökkenési leírás elszámolása.
- A harmadik módszer – melynek alkalmazására csak a mezőgazdasági kistermelők jogosultak – a jövedelem átalányban történő megállapítása. (Kistermelő az az őstermelő, akinek jogszabály alapján kapott támogatással csökkentett éves bevétele nem több 8 millió forintnál.) Esetükben a bevétel 15%-a, élő állat és állati termék értékesítése esetén a bevétel 6%-a számít jövedelemnek.
Az, hogy melyik adózási forma a legjobb, az Ön konkrét helyzetétől függ, és némi számolgatást igényel, amihez szakember segítsége nem árt. (milyen jellegű és összegű költségei vannak, géppark, eszközállomány, személyi kiadások stb ...)
Az ÁFA kérdése is sokrétű téma. Éves szinten 6 M Ft bevételig választhat alanyi mentességet, bizonyos termékértékesítések, szolgáltatásnyújtások esetén kompenzációs felárra tarthat igényt.
A kompenzációs felár érvényesíthetőségének személyi feltétele, hogy a termék beszerzője, a szolgáltatás igénybevevője olyan belföldön nyilvántartásba vett áfa adóalany legyen, aki/amely nem minősül mezőgazdasági tevékenységet folytatónak (vagy olyan külföldi adóalany legyen, aki a saját állama joga szerint nem alkalmaz mezőgazdasági termelőre vonatkozó különös adózási módot, illetve az Európai Közösség másik tagállamában nyilvántartásba vett nem adóalany jogi személy legyen).