Jó napot kívánok!
Tételes költségelszámolásos egyéni vállalkozást szeretnék másodállásban indítani. Kérdésem a következő. Amennyiben nem keletkezik nyereségem, nincs semmilyen adó, illetve járulékfizetési kötelezettségem? Vagyis ha például induláskor vásárlok 500 ezer forintért egy gépet, és egész évben csak 300 ezer a bevételem, akkor nem fizetek semmit? A válaszokat előre is köszönöm.
Másodállású egyéni vállalkozó
1 válasz
Egy kicsit ez árnyaltabb. Először is másodállású egyéni vállalkozóként a főállásában számít biztosítottnak, tehát az egyéni vállalkozásban járulékot fizetni kizárólag a vállalkozói kivét után szükséges. Ha nem vesz ki semmit akkor nincs járulék fizetési kötelezettség, valamint év végén lesz vállalkozói SZJA köteles a egyéni vállalkozási tevékenység jövedelme után. Az adózott eredmény gyakorlatilag lesz az osztalék alap. Az osztalék alap után van szintén szja és szocho fizetési kötelezettség, de a szocho alap függ az ön által megszerzett munkabértől (TBJ. szerinti jövdelemtől.
Visszatérve a gépre. Ha 500 ezerért vásárol egy gépet, azt valószínűsítem hogy az SZJA törvény szerint nem 1 év alatt fogja költségként elszámolni. Kategóriától függően lehet hogy 2, 3, 5, 7 év alatt lesz az egész költség. Tehát az ön által vázolt feltételekkel valószínűleg nyereséges lenne, de csak a nyereség után keletkezne vállalkozói szja (9%) fizetési kötelezettsége. Utána pedig az osztalék alap után 15% szja és 15,5% szocho.
Ugyanakkor (az első évben még nem) előfordulhat hogy ha veszteséges is fizetnie kell vállalkozói szja-t a minimum adóalap után. Ez az éves adóköteles bevétel két százaléka után fizetendő szja.
Mindezek áttárgyalása érdekében érdemes felkeresni egy szakembert.
-
+1
2021.02.03. Tiszai Tímea
-
+1
2021.02.02. Zsoldos Zsuzsa