Feleségemmel 50-50% -os tulajdonú ingatlanunkat albérletbe adjuk ki egy cégnek. Mikor elkezdtük kiadni, akkor még adószámot kellett kérni, mert számlát kell a bérlőnek kiállítani. Én vagyok a számla kiállítója.
Kérdés, hogy az szja bevalláskor a bevétel megosztható-e, ha a kiállított jövedelemigazolás csak a számlát kiállító nevére szól. Milyen feltétellel veheti igénybe a tulajdonostárs az szja bevallásnál a tulajdoni aránynak megfelelően jövedelemként a bérleti díjat?
Közös tulajdon bevétele után hogyan fizetendő SZJA?
1 válasz
Magánszemélyek esetében a bérbeadásból keletkező jövedelem adókötelezettségére a szja törvény általános érvénnyel írja elő, hogy közös tulajdon esetén, ha a törvény másként nem rendelkezik, az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem után – a tulajdonosok eltérő rendelkezése, vagy tulajdonjogi korlátozások hiányában – a magánszemélyeket a tulajdoni hányaduk arányában terheli adókötelezettség, azonban a tulajdonostársak ettől eltérően is megállapodhatnak. Ingatlan bérbeadása történhet egyéni vállalkozói tevékenység keretében, ebben az esetben a keletkező jövedelem adókötelezettsége a tulajdonostársak közül – megegyezésük szerint – azt terheli, aki a bérbeadást egyéni vállalkozói tevékenység keretében folytatja.
Ha csak az Ön nevére lett a számla kiállítva akkor nem osztható meg. Ha a tulajdonostárs szeretné 50%-ban jövedelemként szerepeltetni az adóbevallásában, akkor ő állítsa ki a bérleti díj 50%-ról a számlát vagy a saját adóazonosító jelét használva jelezze a bérlő cégnek, hogy az adók levonása után fizessék ki részére a rá eső bérleti díj felét.