Külföldi számla

Az elmúlt hetekben több helyen olvastam arról, hogy akinek külföldi számlája van, be kell jelentenie a NAV-nak.

Ezzel kapcsolatos a kérdésem.

Magyarországon bejelentett munkaviszonnyal nem rendelkezem.
Internetes "kereskedelemből" van jövedelmem.
Az USA-ban adok el ottani online áruházak termékeiből az Ebayen. Ezt hivatalosan drop shippingnek nevezik, az USA-ban legális tevékenység.
Nincs raktáram, üzletem és árukészletem sem, gyakorlatilag közvetítek az eladó és a vevő között.
A vevő a tőlem megrendelt terméket Paypal-on fizeti ki nekem, én pedig USA bankkártyával vásárolom meg az online áruházban, majd a vevő címére az áruház kiszállítja és adózik utána.
A Paypal-on levő összeget többnyire Usa számlámra szoktam utalni, mivel ebből vásárolok, tehát számomra ezt kötelező volt megnyitni.

A kérdésem a következő:

Kell e nekem ezután adóznom (is) itthon?
Ha igen, hol kell és milyen formában bejelentenem a PayPal, vagy USA számlámat?
Milyen összeg lehet amit adóznom kellene, ha kell és milyen formában?

Köszönöm a választ.

0 pont pont pont

7 válasz

Kedves Zoltán!
Ez a kérdés eléggé összetett és bár részletesen leírja a kereskedés formáját, mégis felmerül rengeteg kérdés.
Elsőként azt biztosan tudom, hogy 2014 január 1-je óta jelenteni kell az amerikai bankszámlát. Elvileg a bankjánál aláírta annak idején (ha jól rémlik a neve) FACTA nyilatkozatot.
Kik lehetnek érintettek: Rendelkezik Ön amerikai állampolgársággal vagy amerikai tartózkodási és munkavállalási engedéllyel (ún. zöld kártya)? Rendelkezik Ön amerikai adóazonosító számmal? Esetleg korábban rendelkezett a fentiek bármelyikével? Ön az Amerikai Egyesült Államokból szerzett vagy vár jövedelmet (pl. korábbi USA-beli munkavállalás kapcsán szerzett jövedelem, amerikai értékpapírok után járó kamat, osztalék, árfolyamnyereség, stb.)? Ilyenkor a bankja jelent az adóhatóságnak a nyilatkozat alapján, ha bármelyik tényállás megvalósul.
A másik kérdés az adózás
Erre van a navnak egy érthető tájékoztatása még 2012-ből, igaz itt még sávos személyi jövedelemadózás van leírva, ami ma már egykulcsos és 15 %, de a lényeg kiolvasható belőle. Amit ön végez, szerintem önálló tevékenységből származó jövedelem, amiből 600 e ft mentes az adó aló és be se kell vallani (a leírtakból erre következtetek)
http://www.nav.gov.hu/nav/archiv/regiok_archiv/eszak_alfold/eszakalfold/aktualis/az_e_kereskedelem.html?pagenum=9
Viszont megjegyezném az üzletszerűség fogalmát: üzletszerűnek tekinthető a tevékenység, ha az adózó megélhetésében nem elhanyagolható mértéket képvisel, figyelembe véve minden esetben az értékesített mennyiséget, az értékesítés körülményeit, az életszerűséget.
Vagyis ha bizonyíthatóan üzletszerúen végzi a tevékenységet, abban az esetben adószám kiváltására kötelezett.
Igaz válaszom nem túl kimerítő, de remélem tudtam segíteni.

0 pont pont pont

Tisztelt Cég!

Köszönöm a választ.
Sajnos attól tartok vannak félreértések.
Mivel Önöktől kaptam kizárólag választ ezért ha megengedi tovább kérdeznék és tisztáznék néhány kérdést.
1. Magyarországon lakom itt van az állandó lakcímem, Magyar állampolgár vagyok.
2. Mivel egy amerikai online bankról beszélünk melynek nincs sem fiókja sem ügyfélfogadása sem, ezért soha semmilyen formában nem írtam alá semmilyen nyilatkozatot. (FACTA)
3. Nincsen semmilyen USA vállalkozásom és ehhez tartozó adószám stb. mivel nincs is rá szükség.
Számlát nem adok mivel nincs rá szükség, a termék forgalmazója adja a vevőnek.
A vevő által nekem utalt pénzről a Paypal ad igazolást.
4. Mi számít önálló tevékenységnek? Napi 6-8 órás munka? Nem végzem ezt ilyen időtartamban.
nap 1-2 órát foglalkozom ezzel, vagyis ez nem kereskedelmi tevékenység.
5. MI számít bele a 600 ezer forintos összegbe? Ami a Paypalra érkezik a vevőtől? Az irreális mivel abból nekem legjobb esetben is 1-3$ marad mivel megveszem a terméket az összegből. Tehát ami a Paypalon van vagy átfolyt rajta messze túlzó, nem nettó nyereség. A USA bankszámlán levő összeg? Azt már egy fokkal reálisabbnak gondolom, de ha a bank nem jelent a NAV-nak mert tudomásom szerint nem teszi akkor mi a helyzet?
Nem kibújni akarok az adózás alól, de azt sem szeretném ha a NAV olyan miatt szedne be tőlem irreálisan magas adót amiért talán nem is vagyok köteles adózni vagy legalábbis nem 15%-ot.
Mivel itt nem Vaterás eladásról beszélünk, hanem Usán belüli eladásról ezért a NAV ide tartozó nyomtatványa szerintem nem használható.
Arról pedig sehol sem találok információt, hogy simán csak a külföldi bankszámlát hogyan és hol kellene bejelentenem?
Valójában nekem az sem egyértelmű, hogy ez a bejelentési kötelezettség rám is vonatkozik e vagy ez csak vállalkozásoknak kötelező?
Mégis hogyan lehet egy ilyen tevékenységet bizonyítani? És mégis ki bizonyítaná?
Sehol senkivel nem kötöttem semmilyen szerződést, nem írtam alá semmilyen kötelezettséget.
Az Ebay-en bárki árulhat bármit, nem kérdeznek semmit ha betartja az eladó a szabályaikat.
Ettől ez még nem bizonyítható üzletszerű tevékenység. De lehet, hogy tévedek.
Nem tudom sikerült e megválaszolnom minden kérdést, de előre is megköszönöm, ha tud nekem erre vonatkozó választ adni.

0 pont pont pont

Tisztelt Zoltán!
Ön az Egyesült Államokban jövedelmet termel, vagyis a bank kötelezett jelenteni a NAV-nak, ha a nyilatkozat szerint az USA-ból "jövedelmet" vár. Vagyis nem a bankszámlát kell bejelenteni, hanem azt, hogy jövedelmet vár. Ha nincs hazai bankszámlája, abban az esetben szerintem önnek kell személyesen bejelenteni a navnak.
Tisztázzuk azt is, hogy maga a terméket megveszi az eladótól és értékesíti, a számlát az eladó állítja ki a végső vevőnek de az áru ideiglenesen az Ön birtokába került. Ha jól értem. Azaz nem jutalékelszámolás van (az eladásai után az eladó nem ad %-os mértékű összeget) Ugye jól értem?
Első körben tisztázni szeretném az önálló tevékenység fogalmát. Az szja törvény nagyon leegyszerűsíti, vagyis minden olyan jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelem, ami nem "nem önálló" tevékenység jövedelme. Jellemző bevételek értékesített termék, áru, szolgáltatás, tárgyi eszköz, nem anyagi javak ellenértéke stb. Az önálló tevékenységnél kétféle költség beszámítás lehet: tételes költség-elszámolással vagy diktált költséghányaddal. Az ön esetében a tételes költség-elszámolás a mérvadó. A 600.000 ft-os bevételi értékhatár azt jelenti, hogy az adott évben az eladott termékek után nem kapott többet, mint ez az összeg, ilyenkor a jövedelmet nem kell megállapítani. (Jövedelem=bevétel-elszámolható költség). Ha a bevétel 600.001 ft, akkor le kell vonni belőle a költségeket, és a jövedelem után be kell vallani és meg kell fizetni a személyi jövedelemadót. Valamint a megállapított jövedelem 78 %-a után meg kell állapítani és be kell fizetni a 27 %-os mértékű egészségügyi hozzájárulást is. Az Szja törvény 5 és 6 § szabályozza a forintosítást.
Az üzletszerű tevékenységet a NAV bizonyítja, magának meg kell dönteni ezt az állítását. Vagyis, ha ebből a jövedelemből él, ebből tartja el a családot, ebből a jövedelemből fizeti a számláit, valószínűsítem, hogy abban az esetben üzletszerűen végzi a tevékenységét. Valószínűsítem, hogy nem jelen pillanatban áll fent ez a tényállás, hanem majd talán később, amikor ezen üzlet bevétele és ebből származó jövedelme jelentősen felfut. A honlapja jelentős látogatottságot ér el, stb.
A bizonyíthatóságot nem tudnám megmondani (nem vagyok sem informatikus, sem adóellenőr), nem ismerem az ilyen jellegű tevékenység ellenőrzési gyakorlatát, de mivel 2012-ben a NAV felismerte (és erről tájékoztatót is tett közzé), hogy az emberek így is jövedelemre tehetnek szert 4 év alatt biztos kialakult már rá ellenőrzési gyakorlat náluk, de ha az összeg hazautalásra kerül, akkor felfigyelhetnek rá. És lehet, hogy évek múltán az összeg jelentősen gyarapodhat, nem fogja tudni hazahozni a pénzt. És a NAV kemény szankciókat alkalmaz. Vagyis ezzel azt akarom erősíteni, hogy azért a NAV figyel, és semmiképpen nem javaslom az adóelkerülést és feltételezem, hogy kérdéseit azért tette fel, mert önnek sem ez a szándéka.

1 pont pont pont

Kedves Andrea!

A weboldalán találtam a nevét.
Mivel még mindig vannak tisztázatlan kérdések, megoldható lenne hogy a megadott mobilszámon keressem?

Üdvözlettel: Zoltán

0 pont pont pont

Igen, de lehetne 25-e után?
Köszönöm

0 pont pont pont

Természetesen. Én köszönöm.

0 pont pont pont

Tisztelt Szakértők!

Magyarországi adóalany vagyok.
Az USA-ban nyitottam bankszámlát, melyen keletkezik minimális kamatjövedelem.
A számlanyitáskor kitöltöttem egy nyomtatványt, melyben nyilatkoztam, hogy magyarországi adóilletőségű vagyok.

Kérdésem az lenne, hogy az USA-ban kell-e fizetnem adót (a kinti bank nem vont le semmit), vagy csak Magyarországon kell fizetnem?
Illetve, ha kint kell, akkor Mo-n kell-e?

Üdv.

A. László

0 pont pont pont

Az Ön válasza

A cookie-k segítenek minket a szolgáltatásnyújtásban. Szolgáltatásaink használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. További információ