Kedves Kollégák!
Mi a teendő abban az esetben, ha próbaidő alatt közös megegyezéssel megszüntetik a munkaviszonyt a felek, a megállapodást mindketten aláírják. Majd másnap a munkavállaló bejelenti, hogy ő a megszűntés napjától táppénzen van, tehát az utolsó napra nem bért kell számfejteni neki, hanem betegszabadságot. Sajnos a munkavállaló fenyegetőzik, hogy így nem szüntethető meg a munkaviszonya, hiszen táppénzen van. De utólag ment el az orvoshoz és vetette magát betegállományba. Jogos az ő "követelése", hogy nem szüntethető meg a munkaviszonya? Van alapja a fenyegetőzésének? Mit kell tenni ilyen esetben, hogy jogilag helyesen járjunk el?
A válaszokat előre is köszönöm!
Közös megegyezéssel történő felmondás után táppénzigény
3 válasz
Mivel még próbaidőről beszélünk, ebben az esetben bármelyik fél indoklás nélkül megszüntetheti a munkaviszonyt. Az utolsó munkanapra betegszabadságot számfejtünk a dolgozónak. A betegszabadság prógaidő esetén nem kizáró ok a munkaviszony megszüntetésére.
-
+1
2019.03.01. Gazdag Róbert
Kedves Krisztina !
Úgy tudom, hogy a munkaviszony megszűnésével együtt a táppénzre való jogosultság is megszűnik a szabályok szerint. Megszűnt már az, hogy táppénz alatt nem lehet megszüntetni a munkaviszonyt, így hiába fenyegetőzik. Az más kérdés, hogy az utolsó munkában töltött napon kell elszámolniuk egymással, így nem lehet betegszabadságon szerintem,hiszen aláírta a papírt, így ott volt. Ha dolgozott az utolsó napján akkor hiába megy el az orvoshoz másnap nem lehet betegszabadságon előtte való napon. Szerintem munkában töltött napnak kell venni és elszámolni vele.
Kedves Fórumozók,
nem kell az utolsó napon elszámolni.
Vitás kérdések esetén mindenképpen kérje ki munkaügyi jogász, vagy ha van állandó ügyvédjük, akkor az ő véleményét! A könyvelőknek jogi kérdésekben nincs kompetenciájuk.
Álláspontom szerint a munkaviszony megszüntetésének ténye még a keresőképessége ideje alatt közlésre került, így a munkaviszony (ha közös megegyezés jogszerű volt) meg fog szűnni. A volt munkavállaló nem lesz jogosult táppénzre ezt követően.
Munka törvénykönyvéből:
43. Eljárás a munkaviszony megszüntetése (megszűnése) esetén
80. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) munkakörét az előírt rendben köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni. A munkakörátadás és az elszámolás feltételeit a munkáltató köteles biztosítani.
(2) * A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.
S.Edina