Teljes munkaidős foglalkoztatásom mellett eddig csak saját célra készítettem ló- és kutyafelszereléseket, bőrárukat, most viszont igény mutatkozott arra, hogy megrendelés alapján is készítsek termékeket, a jogi útvesztőben viszont nehezen igazodom el. Egyéni vállalkozóként a megfelelő teáor kód bejegyzése végzettséghez kötött, ami nekem nincs, így a vállalkozói út kizárva. Adószámom ingatlan bérbeadás kapcsán már van.
Nyugtát/számlát tudok adni az eladott termékeimre vagy ezt a tevékenységet előzőleg külön be kell jelentenem?
A bevételem éves szinten nem fogja meghaladni az éves 600e Ft-ot, így adóznom nem kell?
Honlapot készíthetek-e a termékeimről, webshop nélkül?
Köszönöm a válaszokat!
Előállított termékek online értékesítése
1 válasz
Tisztelt Kérdező!
A magánszemélynek nincsen adókötelezettsége, amennyiben az ingó értékesítésből származó összes jövedelme nem több 200 ezer forintnál. Ha azonban az értékesítésből származó bevétele meghaladja ezt az összeget, akkor a 200 ezer forint feletti rész után meg kell fizetnie a 15%-os adót. Fontos, hogy ebben az esetben a teljes jövedelmet be kell vallani, és annak 15%-os adóját csökkenteni kell 32 ezer forinttal.
Nem lehet élni a 200 ezer forintot menetességgel, ha az ingó vagyontárgy értékesítése üzletszerűen végzett gazdasági tevékenység során történt. Gazdasági tevékenységnek számít az ingó értékesítés, amennyiben az üzletszerű, tartós, illetve rendszeres, tovább, ha ellenérték megszerezése irányul vagy azt eredményezi. Ilyenkor - az Szja törvény 58. § (1)-(5) bekezdése szerint – a jövetelemet önálló tevékenységből származó jövedelemnek kell tekinteni.
Ez alapján tehát az 58. § (7) bekezdés rendelkezései alapján 200 ezer forintos mentességi szabály nem érvényesíthető. Ennek oka pedig az, hogy önálló tevékenység esetén a fizetendő egészségügyi hozzájárulás nem állapítható meg költségként; az ilyen típusú jövedelem 78%-a után a 15 százalékos szja-, valamint 27 százalékos eho-fizetési terheli az adófizetőt.
Fontos továbbá, hogy nincs szükség az ingó vagyontárgy értékesítéséből származó bevétel jövedelmének megállapítására és bevallására, ha az adóév elejétől összesítve nem több 600 ezer forintnál. Ez a kedvező szabály az üzletszerű ingó értékesítés esetén is alkalmazható. Ha azonban a bevétel az adóév elejétől összesítve meghaladja a 600 ezer forintot, akkor a magánszemély a jövetelemet az összes bevételből köteles megállapítani.