Jelenleg szolgálati járandóságot kapok. Szeretnék fizikai állapotjavító szolgáltatás keretében masszőr, csontkovács tevékenységet folytatni.Mit javasol, és milyen adók terhelik a bevételt,mi írható le költségként?
Fizikai közérzetjavító szolgáltatás
1 válasz
Kedves János!
A legegyszerűbb és alapítás is a legolcsóbb az egyéni vállalkozásnak.
Egyéni vállalkozóként többféle lehetőség közül választhat:
KATA
Vállalkozói szja
Átalányadózó
Főállású egyéni vállalkozónál:
KATA adózásnál havi 50000Ft illetve lehet választani a 75000Ft fizetést)+ Iparűzési adó 50000Ft de ha a bevétel 3125000Ft alatt van akkor nem érdemes KATA-t választani iparűzési adónál (2%-os iparűzési adóval számolva).
Legegyszerűbb és legolcsóbb. Itt nincs költségelszámolás
Átalányadónál szintén nincs költségelszámolás, van egy elismert költséghányad. Itt viszont a minimum járulékot is meg kell fizetni, ami nem kevés+ 16%-os szja a jövedelem után , ami bevétel-elismert költséghányad+ iparűzési adó 2%
Vállalkozó szja. Itt el lehet számolni a költségeket, amik a vállalkozás érdekébe merülnek fel. Itt is van a minimum járulék, + Bevétel-költség után 10% szja + osztalék után 14% EHO + 16% SZJA. + iparűzési adó 2%
Javaslok egy könyvelő felkeresését, akivel végig tudják számolni a lehetőségeket. Általánosságban a KATA a legolcsóbb, viszont érdemes mérlegelni, nyugdíj alap szempontjából is. Valamint fontos lenne tudni, hogy főállásba végzi e a tevékenységet, mellékállásban, vagy esetleg nyugdíj mellet.
A minimumjárulékok alapja egyéni vállalkozónál:
nyugdíjjáruléknál a garantált bérminimum,
mindhárom egészségbiztosítási járulékfajtánál a garantált bérminimum másfélszerese,
a szociális hozzájárulási adó alapja a garantált bérminimum 112,5%-a.
Nyugdíjbizt. 10% Egészségbizt. 8,5% Szja 16% Szochó 27%
Garantált bérminimum 122000Ft
Üdvözlettel:
Zentai és Zentai Kft