Tisztelt Könyvelők!
Magánszemélyként lakásbérbeadásból származó jövedelmemet tételes költségelszámolással állapítanám meg, és az értékcsökkenési leírás alapjával kapcsolatban szeretnék állásfoglalást kérni.
A kérdésem az lenne, hogy van-e a gyakorlatban olyan, a NAV által is elfogadott ökölszabály vagy általánosan követett arány, amely szerint a lakás vételárából a telek értékét el lehet különíteni, ha az adásvételi szerződés ezt külön nem bontja meg.
Konkrétabban: társasházi lakás esetén elfogadott-e valamilyen százalékos arány a telekhányad meghatározására,
A célom az, hogy a 2%-os értékcsökkenést jogszerűen és vitathatatlan módon számoljam el magánszemélyként, nem egyéni vállalkozóként történő lakásbérbeadás esetén.
Köszönöm előre is a szakmai válaszokat.
Lakásbérbeadásnál telekhányad meghatározása tételes költségelszámolásnál
1 válasz
Tisztelt Kiss Lajos!
Ha a szerződés nem bontja meg az árat, a telekhányadot (általában 10-20%) le kell vonni a bekerülési értékből az écs alapjának meghatározásakor.
Időarányosítás: Csak arra az időszakra (napokra) számolható el écs, amíg az ingatlan ténylegesen bérbe volt adva.
Egy átlagos társasháznal 10%, kertvárosi 20%, egyéb lehetőség: Nav értékelés, állásfoglalás, értékbecslői meghatározás. (Nem tudom mekkora értékről van szó)
Üdvözlettel
Tóth Viktória EV
