Külföldi jövedelem adóbevallás

Jó napot!

Nekem olyan kérdésem lenne, hogy 2020-tól onlyfans oldalhoz hasonló oldalról külföldi jövedelmem származott, amit eddig adóbevalláskor nem vallottam be, amit most a NAV elkezdett vizsgálni (a 2020-2022 évet). Fel is számolták a 15%-os és 13%-os szochot is. Csak azt nem tudom miért, amikor igazoltam feléjük, hogy van bejelentett munkahelyem. S úgy tudom, akkor csak a 15 %-os személyi jövedelemadót kell megfizetni a külföldi jövedelem után.
Most még ott van a 2023, 2024-es év. Azt a választ kaptam, hogy várhatok vele januárig, mert most vettek le a munkahelyemen 4 órára. S erre a 3 évre is részletfizetést kellett kérnem. Erre egy évben csak egyszer van erre lehetőség.
Meg olyan kérdésem van, hogy adószámom nincs még. Januárban tervezzem megcsináltatni, mert onnantól érvényes. S erre a 2 hónapra már nem csináltatnék.
Az adószám hiányától függhet-e, hogy szocho-t számoltak fel, vagy ez attól független?
Ha lesz magánszemélyként adószámom, onnantól elég-e adóbevallás előtt kérni könyvelő segítségét, hogy jó legyen az adóbevallásom vagy gyakrabban kell?

0 pont pont pont

1 válasz

Tisztelt kérdező, Bernadett,

Azzal kezdeném, hogy milyen bevétel számít adókötelesnek?

A magyar jogszabályi és adózási környezetben adókötelesnek számíthat minden, az online térben szerzett bevétel, amelyet valaki tartalomgyártásból szerez, függetlenül attól, hogy az teljes munkaidejű tartalomgyártásról vagy akár alkalmi, hobbiszintű pénzkeresésről van szó. Ilyen bevételek lehetnek például:

- reklám- és szponzorációs díjak (YouTube, TikTok, Instagram, blogok)
- fizetett termékmegjelenítések
- előfizetéses rendszerből (Patreon, Twitch) származó jövedelmek
- digitális termékek, tanfolyamok, e-bookok eladásából származó bevétel
- támogatások, tippek, adományok (pl. PayPalon vagy más elektronikus csatornán keresztül)
- ajándékcsomagok, barter ügyletek (amelyek valódi ellenértéket képviselnek)

A bevétel adókötelességének megállapításánál kizárólag az a döntő szempont, hogy maga a tevékenység mennyire tekinthető rendszeresnek, illetve hogy a tevékenység végzésének célja a bevételszerzés-e. A NAV nemcsak a bejelentett jövedelmekre ügyel, hanem (az adó- és egyéb közterhekkel összefüggő nemzetközi közigazgatási együttműködésről szóló 2013. évi XXXVII. törvény, valamint a DAC7 irányelv alapján) a digitális platformok, fizetési szolgáltatók és bankok is kötelesek adatot szolgáltatni az adóhatóságnak, így a rejtett bevételek is előbb-utóbb a NAV látókörébe kerülhetnek.

Hogyan lehet a tartalomgyártásból származó bevétel után az adófizetési kötelezettségeket teljesíteni?

Megbízás

- Amennyiben egy influenszer belföldi megrendelőtől magánszemélyként kap díjazást, ezek a bevételek általában a SzJA törvény értelmében önálló tevékenységből származó bevételnek minősülnek, és megbízási díjként adóznak.
- A tartalomgyártó a tevékenységéhez kapcsolódó költségeit (ha bizonylatokkal igazolja) levonhatja ebből a bevételéből, illetve, ha nem kíván költségt figyelembe venni (vagy nincs neki ilyen), akkor a megszerzett bevétel 90%-a minősül adóköteles jövedelemnek. Ezen jövedelem után a megbízó köteles levonni: 15% SzJA-t, 13% szocho adót, 18,5% TB járulékot.
- A fentieknek megfelelően, ebben az esetben az adók és járulékok levonása és megfizetése a megbízó kötelezettsége, így ezen adózási forma a magánszemély részéről a legkényelmesebb megoldás.
- Gyakori azonban az is, hogy az influenszer nem magyar, hanem külföldi cégtől vagy platformtól (pl. YouTube, Instagram, márkák) kapja a díjazását. Ebben az esetben először is meg kell határozni, hogy az adózónak melyik országban keletkezik adófizetési kötelezettsége, melyik ország szabályozásának kell megfelelnie. Főszabály szerint a magyar adó-illetőség lesz irányadó.

Választható még egyéni, vagy társas vállalkozási forma.
A fentebb leírtak egy általános tájékoztatásnak felelnek meg, de remélem segítenek.

0 pont pont pont

Az Ön válasza

A cookie-k segítenek minket a szolgáltatásnyújtásban. Szolgáltatásaink használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. További információ