Egy kérdésem lenne, amire sajnos nem találok egyértelmű választ sehol: az Amerikában keletkezett capital gain tax beszámítható Magyarországon? Illetve kell ezután szocho-t is fizetnem, ha nem élek Magyarországon?
Amerikai–magyar kettős adózás
3 válasz
Kedves Ági!
"Capital gains tax" is the tax on profits realized on the sale of a non-inventory asset. The most common capital gains are realized from the sale of stocks, bonds, precious metals, real estate, and property.
1. Magyar illetőségű VÁLLALKOZÁS tőkebefektetéseiből (osztalék- vagy kamatjellegű) jövedelmet kap USA-ból. Adóegyezmény hiányában az Amerikai Egyesült Államok joga nem korlátozott, hogy a belső szabályai szerinti forrásadókat (akár 30%) levonja a kifizetésekből. A külföldön levont forrásadó 90%-a hazai adókötelezettségbe beszámítható.
2. Magyar illetőségű VÁLLALKOZÁS telephelyen keresztül tevékenységet végez USA-ban. Adóegyezmény hiányában a külföldön megfizetett adó 90%-a a hazai adófizetési kötelezettségbe beszámítható. Adóteher növekedésére akkor kell számítani, ha a telephely a jövedelme után nem fizetett kint legalább (9/0,9=) 10% adót.
3. Magyar illetőségű magánszemély tőkebefektetéseiből (osztalék, kamat vagy jogdíj) jövedelmet kap USA-ból. Adóegyezmény hiányában az Amerikai Egyesült Államok joga nem korlátozott, hogy a belső szabályai szerinti forrásadókat (akár 30%) levonja a kifizetésekből. A külföldön levont forrásadó ugyan a hazai adókötelezettségbe beszámítható, de a külön adózó jövedelmek esetében itthon is mindenképpen keletkezik 5% adófizetés.
4. Magyar illetőségű magánszemély munkaviszonyból származó jövedelmet kap USA-ból. Adóegyezmény hiányában a külföldön megfizetett adó 90%-a, de legfeljebb a jövedelemre eső hazai adókulccsal meghatározott összeg számítható be. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az amerikai adóteher nem haladja meg a jövedelem (15/0,9=) 16,7%-át, akkor itthon is keletkezik adófizetési kötelezettség.
1. Amerikai illetőségű vállalkozás tőkebefektetéseiből (osztalék- vagy kamatjellegű) jövedelmet kap Magyarországról. Adóegyezmény hiányában Magyarország joga nem korlátozott, hogy a belső szabályai szerinti forrásadókat levonja a kifizetésekből, azonban tekintettel arra, hogy a Tao törvény alapján nincs forrásadó a vállalkozások között kifizetésre kerülő tőkejövedelmeken, így ebben az esetben az adókövetkezményekben nem lesz változás.
2. Amerikai illetőségű vállalkozás telephelyen keresztül tevékenységet végez Magyarországon
Adóegyezmény hiányában a hazai telephelyet Magyarország változatlanul adóztatni fogja, azonban a jövedelem az illetőség államában, azaz az Egyesült Államokban is megadóztatásra kerülhet, amely tekintetében a kettős adóztatás elkerülése az amerikai belső jog rendelkezéseitől függ.
3. Amerikai illetőségű magánszemély tőkebefektetéseiből (osztalék, kamat vagy jogdíj) jövedelmet kap Magyarországról. Adóegyezmény hiányában a kifizetésekre Magyarország is vethet ki adót. Magánszemélyek esetében egyezmény hiányában az Szja törvény rendelkezései szerint mind az osztalék, a kamat vagy a jogdíj kifizetése esetén 15% forrásadó kerül levonásra. A jövedelem azonban az illetőség államában, azaz az Egyesült Államokban is megadóztatásra kerülhet, amely tekintetében a kettős adóztatás elkerülése az amerikai belső jog rendelkezéseitől függ.
4. Amerikai illetőségű magánszemély munkaviszonyból származó jövedelmet kap Magyarországról
Adóegyezmény hiányában a jövedelmet Magyarországon azonosan adóztatni fogjuk azzal, mintha azt magyar illetőségű személy kapta volna. A jövedelem azonban az illetőség államában, azaz az Egyesült Államokban is megadóztatásra kerülhet, amely tekintetében a kettős adóztatás elkerülése az amerikai belső jog rendelkezéseitől függ.
Az alábbi rövid videót ajánlom az amerikai kettős adóztatás témában. A kérdésedből nem egyértelműen derülnek ki a részletek és a téma elég összetett, ezért elnézés kérek, ha a válaszom nem fed minden részletet. :)
https://www.youtube.com/watch?v=QrklVDAUUQI
Kedves Ági! Kérhetnék az info@sederjessy.hu-ra egy részletes e-mailt? :) Elnézést, hogy megkérdezem, de magyar adóilletőséggel rendelkezel egyáltalán? Mert említetted, hogy USA-ban keletkezett capital gain tax és USA-ban adózol és nem Magyarországon élsz és dolgozol. Megkérdezhetem, hogy magyarországi illetőségedből milyen bevételeid származnak, például távmunka? 24SZJA bevallás elkészítésének határideje 2025.05.20. :)