Egyéni vállalkozás indítása, de hol?

Jó napot!
Az én igényem kissé más abból a szempontból, hogy nem tudom, hol a legésszerűbb elindítani az egyéni vállalkozásomat - tehát nem tudom, melyik országban kell keresnem könyvelőt a feladatra. Ebben kérnék segítséget. :)

Nagyváradi születésű vagyok, ellenben magyar állampolgársággal is rendelkezem, lakcímem Münchenben és Nagyváradon egyaránt van. Jelenleg egy berlini piercing cégnek dolgozom, mint alkalmazott, a németországi lakcímemen bejelentve.
2025 január végén szeretnék Nagyváradról Budapestre költözni és február 1-jei kezdéssel egyéni vállalkozást indítani, mivel munkaadóm csak így tudja velem folytatni a munkaviszonyt külföldön élés miatt (digitális tartalomgyártó/media designer vagyok).
Arra lennék kíváncsi, hogy Magyarországon - a majd februárban bejelentett egy éves lakcímemmel indítsam-e el az egyéni vállalkozásom vagy jobb lenne egy állandó romániai lakcímmel ezt megtenni? A munkaadóm szerint semmiképp se Németországban jelentsem be, mivel nem ott élek és szerinte inkább Magyarországon kéne, mivel elvileg itt leszek azáltal adóköteles.

Látható, hogy nagyon nem vagyok jártas ebben a témában, úgyhogy reménykedve várom a válaszokat a kezdő lépéshez.
Fogadtam pár ajánlatot budapesti könyvelőktől, de kicsit elbizonytalanodtam, hogy biztosan Budapestre jelentsem-e be a freelancer fiókot vagy sem.

Köszönöm szépen előre is!!!

Szabó Petra

0 pont pont pont

2 válasz

Kedves Petra!

Adóügyi illetősége ott keletkezik, ahol életvitel szerűen tartózkodik. Amennyiben Magyarországra költözik, akkor Magyarországon indítsa az egyéni vállalkozását. Ha csak lakcíme van, de Nagyváradon él, akkor Romániában.

Üdvözlettel,
Temesváriné Nikolett
Javadó Sziget Kft.

0 pont pont pont

Kedves Petra!
Ha jól értem, ugyanaz a Németországi cégnél fogsz, "dogozni", aki eddig munkaviszonyban foglalkoztatott. Most pedig szeretne egy vállalkozói szerződéssel "foglalkoztatni". A magyar MT (Munka Törvény) kicsit érzékeny arra a munkavállalási formára amely egyéni vállalkozóként foglalkoztat, arra rá lehet húzni a bújtatott foglalkoztatási jogviszonyt, mert ez a "munkaadó szempontjából Szochó fizetési kötelezettség mentességet jelent". Nem vagyok tisztába a német MT törvényekkel. A lényeg, hogy ahol vállalkozást indítasz annak az országnak az adótörvényei szerint kell adóznod. Mint ahogy írtam a német törvényeket nem tudom, és a románokat sem. A magyar törvények értelmében, érvényes bejelentett lakhely birtokában, indíthatsz egyéni vállalkozói jogviszonyt. Azt megnézted, hogy a vállalkozói tevékenységedhez kell e képesítés? Gondolom, igen, és azzal rendelkezel. A megadott tevékenységet remélem jól sikerült beazonosítanom, szerintem ezzel a TEAOR-ral a 40%-kos költség átalány kategóriában tartózna, Átalányadózás esetén a vállalkozásod. Ami azt jelenti, hogy a számlával igazolható bevételednek a 40%-a költség számlák nélkül elszámolhatóak a vállalkozási tevékenységedre tekintettel költségnek. 2025 évben a 2025 évi minimálbér alapján a vállalkozási tevékenységed 2 908 000 Ft éves bevételig SZJA mentes (15%). A minimálbér alapján kell, havonta Szochót fizetned, abban az esetben ha a bevételed kevesebb mint 348.800 Ft amely a szakképzettséghez kötött garantált bérminimum a 2025 évben Magyarországon, ez: 50 785 Ft. És 18,5 % Szochót kell fizetned, minimum a Garantált bérminimum alapján: 64 528 Ft. Ha a bevételed havonta több mint a 348 800 Ft akkor az alap mindkét esetben természetesen a magasabb összegű jövedelmed. Viszont a 2 908 000 Ft( éves) bevétel kedvezményt mindenképpen érvényesíteni tudod, de ez fölötti bevételed után már SZJA-t is fizetned kell. SZJA és járulék kedvezményt igénybe tudsz venni, családi adókedvezmény címén ha vannak gyerekek. Egy Magyarországi vállalkozás indítás esetén ezzel kell számolni. Kell, hogy kérj EU-s adószámot, hogy Németországba tudj számlázni. Alanyi mentességet tudsz az Áfa körbe választani érdemes ezzel kezdeni, főleg ha csak Németországi ügyfeled van, mert EU-s értékesítés az 0 % Áfa, és költségeidről ha nincs számla mert kb. a 40 % költség átalány választásával reális a havi költség,( ha számla lenne róla, sem lenne több mint a bevétel 40%-a. ) Ha mégis számlával több lenne a költség akkor érdemes a tételes költség elszámolást választani az adózási módoknál. Egyenlőre ennyit. Remélem sikerült nem túl bonyolítani.
Jó gondolkodást!
Sikeres, Békés, Boldog Új Évet Kívánok!

Bármely, egyéb kérdés esetén szívesen állok rendelkezésedre az alábbi elérhetőségeim bármelyikén.

Barátsággal:
Mariánné Bokor Marianna
Email:mbmkonyveles@gmail.com
Web:mbmkonyveles.hu

0 pont pont pont

Az Ön válasza

A cookie-k segítenek minket a szolgáltatásnyújtásban. Szolgáltatásaink használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. További információ