Üdvözletem!
Érdeklődnék szükséges-e vállalkozást indítani, vagy miként kellene leadóznom, ha tegyük fel, felraktam 5 dollárért egy videó játékot, amit én készítettem ez esetben a STEAM nevő platformon. Ők a közvetítő platform, ahol mások meg tudják venni a játékomat, a steam 30% -ot levon, és akkor történik kiutalás automatikusan, ha elér minimum összeget, 100 dollárt (39 000 Ft-ot).
Esetemben én magánszemélyként regisztráltam, és azt az adószámot adtam meg.
Kicsit tartok attól, ha kiutalják majd, miként kellene ebből leadóznom, illetve egyéni vállalkozást el kell-e indítani, hogy hozzányúlhassak a pénzhez vagy sem?
Nem tudom, KATA vállalkozást, ha indítok, az megfelelő-e erre a célra, ha muszáj, hiszen lényegében egy amerikai cég Valve tulajdonában van a Steam és nem tudom kell-e nekik így kiállítani számlát vagy miként működik. Ezenkívül a KATA havi 50 ezer ha jól tudom, és úgy néz ki, két havonta ha lenne 30 ezer forint a befolyt összeg körülbelül.
Bármilyen segítséget és választ köszönök szépen.
Szép napot!
Steam játék kiadása és eladása utáni adózás
3 válasz
Én kata adózást használók erre, de van bevétel nyilvántartásról naplóm illetve a hivatalos bankszámla tranzakciók le vannak mentve annak igazolására mivel nem nagyon van értelme számlázni.
Steam:
"We do not need to be invoiced. Payments are made monthly based on the amount owing. If you need to create an invoice for your own purposes, it does not need to be sent to Valve."
Illetve tudomásom szerint van olyan áfa törvény ami jó eséllyel mentesítene a számla/nyugta kibocsátása alól mivel a Steam vásárlás automatikus és a vásárló kap is nyugtát róla.
Illetve az a 30% - 48% lesz mivel nincs már Amerikai Adóegyezmény, ha erre általány adózást kéne választani a jövedelmed fele megint eltünne gyakorlatilag amikor saját magad után adózni kell.
De ha nem éri el a keret a havi 50 ezret valószinűleg az adó számos magánszeméllyel kellene megoldani/bevallani.
Sajnos az a baj hogy annyira nehéz eligazodni ebben a helyzetben hogy mindenki mást mond én végül így oldottam meg mivel belefáradtam.
Kedves Gergő !
Csatlakozva az előző válaszhoz: sok rejtett kérdés felmerül ilyenkor. Az sem mindig egyértelmű, hogy az on-line térben eladott dolog az inkább termék vagy szolgáltatás ( ez itt egy szoftver ha jól gondolom ) , csatolok lent egy linket, ami elég jól foglalkozik a témával. Viszont: ha Önnek külföldi cég lenne a partnere, akkor azt nem végezheti katásként. Ha közvetlenül a magánszemélyeknek értékesít, akkor igen. Nem ismerve az Ön Tb helyzetét felmerül, hogy van-e 36 órát elérő jogviszonya. Ha nincs, akkor maga a kata főállású ev- ként választható lenne, feltéve, hogy magánszemélyeknek számláz. Ha van, akkor mellékállásúként eleve nem választhat katát, viszont ekkor jól jöhet az átalányadó: ennél ugyanis 2024-ben 2668 000 Ft ig teljesen adó - és Tb mentes lenne, 2025-től ez a keret tovább fog emelkedni, mert a 6 havi minimálbér összegéhez igazodik.
https://kata.jogkoveto.hu/tudastar/katas-szamlazas-kulfoldre
Üdv
Schmidt Zoltán
Extra infónak még hozzátenném Steamen csak magánszemélyként lehet vásárolni. Viszont a számlát Steam állítja ki a saját nevükben mivel a szoftver csak a saját platformjukon/alkalmazásukban elérhető és telepíthető.
Alapjáraton véve nem a fejlesztő az eladó hanem Steam maga.