Munkavállalás külföldön

Magyar magánvállalkozói vagy kata-s jogviszonyban végezhető Németországban munka?
Nem mint alkalmazott mennék ki, hanem egy üzlet helyet biztosít számomra a munkára (asztalbérlés), de az adózást és a betegbiztosítást itthon intézném továbbra is, külföldön havi 1-2 hetet tartózkodnék.
Ez kivitelezhető? És ha igen, milyen nyomtatvány szükséges hozzá?
A német állam felé köteles vagyok ezt lejelenteni?
Köszönettel.

0 pont pont pont

1 válasz

Tisztelt Kérdező!

Lehetőség van arra, hogy Magyarországon KATA-s vagy egyéni vállalkozói jogviszonyban végezzen munkát Németországban, de néhány fontos szabályt figyelembe kell venni, különösen a határokon átnyúló szolgáltatások esetén.

Kivitelezhetőség:

Ha Magyarországon KATA-sként vagy egyéni vállalkozóként folytatja tevékenységét, és csak időszakosan tartózkodik Németországban (1-2 hetet havonta), akkor alapvetően fenntarthatja a magyar adóügyi jogállását.
Az adózás Magyarországon történhet továbbra is, amennyiben fő tevékenységi helye Magyarország. Ugyanakkor az uniós szabályozások alapján a Németországban végzett szolgáltatások is érinthetik az ottani adózási és társadalombiztosítási kötelezettségeket, ha rendszeresen és tartósan végez ott munkát.
Szükséges nyomtatványok és igazolások:

Az A1-es igazolás szükséges, amely igazolja, hogy Ön továbbra is Magyarországon fizeti a társadalombiztosítási járulékokat, és nem Németországban. Ezt az igazolást az illetékes magyar társadalombiztosítási szervnél kell kérvényezni (például az OEP-nél).
Emellett érdemes lehet egy vállalkozói szerződést is készíteni a német partnerrel, amely rögzíti a szolgáltatás feltételeit.
Bejelentési kötelezettség Németország felé:

Amennyiben Németországban rendszeresen dolgozik (például asztalbérlés konstrukcióban), szükséges lehet a helyi hatóságoknál bejelenteni tevékenységét. Ebben az esetben érdemes egy német adótanácsadóval egyeztetni, hogy biztosan megfeleljen a helyi szabályoknak.
Továbbá, ha hosszabb távon, rendszeresen végez munkát Németországban, akkor a német adóhatóság felé is bejelentési kötelezettsége lehet.
Fontos, hogy mind a magyar, mind a német szabályozások figyelembevételével járjon el, ezért javasolt, hogy konzultáljon mind magyar, mind német adótanácsadóval, hogy minden részletet tisztázhasson.

Üdvözlettel,

0 pont pont pont

Az Ön válasza

A cookie-k segítenek minket a szolgáltatásnyújtásban. Szolgáltatásaink használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. További információ