Szolgálati járadékban részesülök, de varrogatok itthon. A kérdésem az lenne árusíthatom, hirdethetem-e a saját magam készítette termékeket kb. havi 3-4000 Ft-ról lenne szó? Kell-e erről adóznom?
Köszönettel
Ildikó
Interneten árulhatok-e saját készítésű ruhaneműt?
9 válasz
Kedves Ildikó
A kérdésre nem olyan egyszerű a válasz során lényeges annak eldöntése, hogy az értékesítés gazdasági tevékenységnek tekinthető-e vagy sem. Gazdasági tevékenységről akkor beszélhetünk, ha valaki rendszeresen, tartósan, illetve üzletszerű jelleggel folytatja a tevékenységét.
Ha nem beszélhetünk gazdasági tevékenységről akkor a NAV-hoz sem kell bejelentkezni és a bevételt is csak akkor kell bevallani, ha az éves szinten meghaladta a 600 000 forintot.
Ennek ellenére én azt gondolom, hogy a fent le irt tevékenység saját maga által készített termékeket értékesíti, az minden esetben önálló tevékenységnek minősül és a 600 000 forintos mentességi határ egyáltalán nem alkalmazható. Tehát bejelentési kötelezettséggel jár és adózni kell.
Üdvözlettel: ANI&SPIRIK KÖnyvelő Kft
Kedves Könyvelők!
Értelmezésben segítségüket kérném:
Szja 58. § 8 és 9-es pontja:
(8)Ha az ingó vagyontárgy átruházása - kivéve, ha a magánszemély a bevételt egyéni vállalkozói tevékenysége keretében szerzi meg - gazdasági tevékenység [3. § 46. pont] keretében történik, az (1)-(5) bekezdés rendelkezései szerint megállapított jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül.
(9)Az (1)-(8) bekezdésben foglalt rendelkezésektől függetlenül nem kell a jövedelmet megállapítani az ingó vagyontárgyak átruházására tekintettel megszerzett bevételből - ide nem értve, ha a bevételt a magánszemély egyéni vállalkozóként szerzi meg -, ha a bevétel az adóév elejétől összesítve nem haladja meg a 600 ezer forintot.
Nekem ebből az jön le , hogy a 9-es pont a gazdasági tevékenységre, tehát a 8-as pontra is vonatkozik!
Segítségüket köszönöm!
Baros Erika
Kedves Erika!
A 9 pont ebben az esetben nem vonatkozik Önre, illetve a feltett kérdésre. Ez akkor érvényes ha például valaki a saját háztartásában, használatban lévő ingóságait értékesíti tovább, mert már nem használja, vagy vett egy másikat. Tehát alapesetben nem továbbértékesítési céllal szerezte be az értékesítésre kerülő ingóságot.
Köszönöm a választ.
Az azonban mégis félreérthető, vagy nem egyértelmű számomra, hogy a 8 pont visszamutat 3. § 46. pontra:
Gazdasági tevékenység: valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik.
Egy kézműves oldalon árulok, ahol egy NAV állásfoglalásra hivatkozva van a következő írva:
"Amennyiben egy magánszemély saját maga által készített termékeket értékesít, a NAV álláspontja a következő: ez a tevékenysége minden esetben önálló tevékenységnek minősül, így az adókötelezettségét is az erre vonatkozó szabályok szerint kell teljesítenie. Az ilyen jellegű önálló tevékenység megkezdését be kell jelenteni az adóhatóságnak, viszont a jövedelmet nem kell megállapítani, ha a bevétel nem haladja meg a 600 ezer forintot. Amennyiben a magánszemély egyéni vállalkozóként folytatja, értelemszerűen ilyenkor az egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályok szerint teljesíti az adókötelezettségét."
NAV állásfoglalás: http://nav.gov.hu/print/nav/regiok/eszak_alfold/eszakalfold/aktualis/az_e_kereskedelem.html
II. rész 1.3 ami szerintem rám vonatkozik:
"1.3. Az önálló tevékenység szabályainak alkalmazása az ingó értékesítéséből származó jövedelemre
Ehelyütt is hangsúlyozandó, hogy a jövedelmet nem kell megállapítani, ha a bevétel nem haladja meg a 600 ezer forintot."
Ugyan ebben a pontban szerepel, hogy:
"magánszemély saját maga által készített termékeket értékesít, akkor ez a tevékenysége minden esetben önálló tevékenységnek minősül"
Valamint a NAV információs füzet 1.4-es pontjából is erre a következtetésre jutottam.
http://nav.gov.hu/data/cms319869/2._sz._fuzet_Az_onallo_tevekenyseg_es_az_onallo_tevekenysegbol_szarmazo_jovedelem.pdf
Most már tényleg nem tudom mi az igaz. A törvény is és a NAV állásfoglalás is ennyire félreérthető? Akkor évek óta rosszul csinálom, valószínűleg nem egyedül.
Baros Erika
Kedves Könyvelők!
Adószámos magánszemélyként árultam saját készítésű tárgyakat. Ha önellenőrzést szeretnék beadni a tavalyi évre melyik sorban kell feltüntetnem? 8 sorba gondoltam, de a beszélgetések után nem vagyok benne már biztos.
Köszönöm a segítséget
Baros Erika
Kedves Erika!
Ön adószámos magánszemély lesz. A bevallásban az "önálló tevékenység" sorba tartozik.
Adózása vagy tételes vagy a bevétel 90%-a.
Nagy vonalakban a tétele elszámolás egyszerűsített lehetőségei (gondolom lakásában dolgozik)
villany és gáz számlák 30%
internet 50%
mobil 30%
gépkocsi 500 km/hó útnyilvántartás nélkül, ga a gépköcsi az Ön vagy házastársa nevén van
a vásárolt anyag
minden, ami tevékenységének ellátásához kell.
Költség nem lehet nagyobb a bevételnél, tehát Ön vagy nyereséges vagy 0-ás lesz.
90%: bevétel 1.000,-Ft - 100,-Ft - 9.00,-Ft az adóalap. Mint a legelső válaszadó Kollega is leírta, ennek az 16%-a SZJA és 27% az EHO-ja, melyeket negyedévente el kell utalnia a NAV-nak. Csekket is lehet kérni..
Javaslom, hogy a NAV oldalán lévő információs füzeteket olvassa el és ne az ilyen-olyan oldalakon kitett "szakmai" cikkeket.
Önellenőrizni úgy kell, hogy megmarad az eredeti bevallás, azon jelzi az önellenőrzést és a megfelelő lapon megadja az eredeti és a javított adóalapot és adót.
Tehát NEM benyújtja a javítottat, hanem az eredetin kiszámolja a különbözetet.
Abból gond lehet, ha a folyamat csak egy-egy részét kérdezi meg (mindig az egészet kell nézni). Persze elég a kockás papír, de nem árt egy könyvelő se.
Jó munkát!
Kedves Bándy Annamária!
Nekem arra lenne szükségem, hogy hányas sorba pontosan. van a 7-es és 8-as sor. A kitöltési útmutató alapján én a 8-as sorba tenném, mert ott írják, ha gazdaság tevékenység keretében történik ingó értékesítés akkor önállón tevékenységnek minősül és ott kell bevallani. Viszont az előző 2 könyvelő válasza alapján nem vagyok már biztos hogy hányas sor.
7-es sorba a kitöltés mindenféle mást tevékenységet sorol fel.
Köszönöm a segítséget
Baros Erika