Piaci résből bővülő könyvelői vállalkozás

Az alábbi történet egy olyan könyvelőről szól, aki már fiatalon tudta, hogy a számok világában kell keresnie a hivatását. A tudatos karrierépítés vezette Kenderesi Róbertet a saját könyvelőirodája megalapításához. A Konyvelok.hu interjúja következik:

Mikor döntötte el, hogy könyvelő szeretne lenni? Tudatosan készült erre a pályára?

Közgazdasági szakközépiskolába jártam, és nyári gyakorlatra kellett menni talán kettő hétre. Nagybátyámnak Budapesten volt könyvelőirodája, így hozzá mentem. Láttam, hogy mivel foglalkozik: mindig meetingeket tartott, mászkáltunk ügyintézés miatt a NAV-hoz, akkor még APEH-hez. De a kötetlen munkavégzés kivételével is érdekelt a könyvelés. Emlékszem, hogy még gyerekként a megspórolt kis pénzem egy kockás füzetben rovancsoltam. Így összeségében elmondhatjuk, hogy szerintem igen, mindig is erre a pályára szerettem volna lépni.

Ez tényleg korai elhatározás! Mik voltak azok a mérföldkövek a karrierjében, amiknek köszönhetően eljutott a saját könyvelőirodához?

Újság- és szórólapkihordással kezdtem el először foglalkozni. De láttam szórólapozás közben, hogy az emberek kiöltözve, ingben, nyakkendőben jártak munkába és tudtam, hogy irodában szeretnék dolgozni. Mohácson a közgazdasági szakközépiskolában érettségiztem és maradtam még másfél évet a pénzügyi számviteli ügyintéző képzés miatt. Ez már egyébként egy beugró a könyveléshez, erős alapokat kaptam, melyeket később kamatoztatni tudtam. 2007-ben kezdtem el dolgozni a Budapest Banknál, majd 2009-től egy kis könyvelőirodánál, ahol nagyon sokat tanultam, mert nem csak munkafolyamatokat csináltam, hanem egy cég teljes könyvelését. Időközben a piacon lehet mondani, találtam egy rést, ami nem volt akkor még (és még talán most sincs) kihasználva: a civil könyvelés. Ezután a kis könyvelőirodában kiemeltük a civil könyvelést. Rám lett bízva egy az egyben a civil és non profit cégek könyvelése és építettem ezáltal én is a céget. Látva a lehetőségeket, először egyéni vállalkozást, majd céget alapítottam és azóta a saját magam ura vagyok.

KeRo All In Kft. könyvelői interjú

Milyen feladatokat vállat a kezdetekben és hol tart most a vállalkozása?

Először csak kis megbízásokat vállaltam el (civil szervezetek cashflowjának rendbetétele, költségvetések kialakítása, elmaradt bevallások, beszámolók pótlása), majd az egyesületek sorra kezdtek megtalálni (ajánlások útján, ami szerintem nagyon fontos és pozitív visszajelzés). Itt már tudtam, hogy saját vállalkozást kell indítani. A saját vállalkozásban dolgozni egy jó dolog, saját magadnak dolgozol. De az előző könyvelőirodát, ahol egy az egyben rám lett építve a civil könyvelés, nem hagyhattam csak úgy ott. Nem is a cég miatt, hanem azért, mert az ügyfeleket nem hagyhattam cserben, de sikerült megoldani ezt a helyzetet is. Az elején (bár sokan kerestek mégis) egy picit olcsóbban dolgoztam, mint pl. a korábbi munkahelyem árai, de ez csak egy-két évig volt, így hamar sikerült utolérnem a piaci árakat.

Nagyon sok fejlesztést vittem bele a saját vállalkozásomba, mind informatikai, eszköz, vagy akár szellemi fejlődés, amit láttam, hogy a korábbi cégnél hiányos volt, azt a saját vállalkozásomban próbáltam megoldani és az ügyfeleknek már egy jobb minőséget adni.

A legfontosabb mérföldkövek talán azok voltak, hogy megtaláltam a piaci rést, saját vállalkozást indítottam, és tartottam magam ahhoz, amit üzleti tervként kitaláltam. A világ változásához (online világ bővülése) én is alkalmazkodtam és online könyvelési szolgáltatást, új tanácsadási szolgáltatásokat nyújtok.

Jelenleg komplex könyvelési szolgáltatást tudok nyújtani bérszámfejtéssel, adótanácsadással, pénzügyi tanácsadással, egészen könyvvizsgálatig.

Ahogy említettem, ügyfélköröm főleg civil szervezetekből tevődik össze (vallási gyülekezetek, alapítványok, egyesületek, sőt országos szövetség is), de profitorientált cégekkel is foglalkozunk.

A kötelező továbbképzéseken túl tréningezi szakmai tudását valamilyen módon?

Igen, természetesen folyamatosan képzem magam, ez elengedhetetlen a könyvelőszakmában, hiszen nagyon sokszor és van, hogy egyik napról a másikra változnak jogszabályok, amikkel érdemes és muszáj is képben lenni. De folyamatosan olvasok szakmai könyveket, cikkeket, illetve olyan blogokat, amelyeket relevánsnak tekintek.

De részt veszek különböző online tréningeken, webináriumokon is (utolsó kettő, amire jelentkeztem és emlékszem: „Bérszámfejtők Évközi Országos Konferenciája”, „Belföldi ügyletek ÁFA-ja és számlázása” mindkét előadás az Infoszféra Kft. szervezésében.)

Az összes kommunikációs csatornát összevetve melyik az, amelyik jelenleg a legjobb hírforrás a könyvelők számára?

A könyvelők számára készült szakmai folyóiratok, mint pl. a „Könyvelők Lapja” vagy a „Gyakorlati Könyvelés” rendszeresen közölnek releváns cikkeket, jogszabályváltozásokat és szakmai elemzéseket. De számos online hírportál és szakmai weboldal létezik, amelyek kifejezetten a pénzügyi és könyvelési szektorra fókuszálnak. Ilyen pl. a „Könyvelők.hu” is vagy a „Vállalkozásfejlesztési Portál”. Facebook, LinkedIn csoportoknak és más online közösségeknek is tagja vagyok, ahol a könyvelők tapasztalatokat osztanak meg, kérdéseket tesznek fel, és információkat cserélnek. Természetesen a NAV, mint adóhatóság és más állami szervek is fontos információforrások, mivel itt találhatók a legfrissebb jogszabályok és eljárások. Én általában kombinálva használom ezeket a forrásokat, úgy gondolom így a leghatékonyabb.

A KeRo All In Kft. 2018 óta tagja a Könyvelők.hu-nak.

A cookie-k segítenek minket a szolgáltatásnyújtásban. Szolgáltatásaink használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. További információ