Milyen kép él az ügyfélben a könyvelésről?

Kamarásné Járai Judit, a budapesti Mérlegelj könyvelőiroda vezetője a cége mindennapjaiba enged betekintést, a Konyvelok.hu kérdéseire válaszolva.

Kamarásné Járai JuditMit gondol, mennyire fontos manapság, hogy egy vállalkozásnak - jelen esetben könyvelőirodának - saját honlapja legyen?

Fontos, mivel sokan keresnek az interneten keresztül vállalkozásokat, köztük könyvelőket is. Anonim módon lehet keresni a könyvelők között, azonban sok könyvelőiroda nem tünteti fel az árait a honlapon, így a vállalkozások vezetői nem biztos, hogy őket fogják megkeresni. Fontos azonban, hogy olyan programozót vagy honlapkészítőt válasszunk, aki naprakészen tud segíteni. Mindezt a saját példám mondatja velem: van két honlapunk, amelyből az egyiket olyan programozó készítette, akit gyakran nem érek el, a másikat pedig a testvérem készítette, aki szintén nehezen elérhető, nem egykönnyen tudom kijavíttatni vele az időként frissítendő információkat.

Az Önök irodájában az egyéni vagy a csapatmunka jellemzőbb?

Az irodámban én vagyok a főnök és jelenleg két segítőm van, mindketten tanulnak még, és egy diákszövetkezeten keresztül találtam őket. Az egyik lány a könyvelésben segít, a másik lány a számlák rendezésében, lefűzésében. Mindketten önállóan dolgoznak, de folyamatosan ellenőrzöm a munkájukat, kérdeznek, ha elakadnak. Nekik is jó, mert megtanulják a szakmát, nekem meg nagy segítség az ottlétük, mivel nagyon sok vállalkozásnak könyvelünk, rengeteg a munka. Nálam folyamatosan vannak szakmai gyakornok hallgatók is, akik a kötelező szakmai gyakorlatukat végzik az irodánknál.

Mit gondol a hazai könyvelői szakma jövőjéről? Idővel kedvezőbb, jobban megbecsült helyzetbe kerülhetnek a számviteli szakemberek, vagy éppen az ellenkező irányba haladunk és nehézségekre kell felkészülni?

A mai helyzet az, hogy sajnos a könyvelést vállalók igen jelentős része szakmai értelmemben nem tud jól könyvelni és csak kényszerből választja ezt a szakmát. Vagy azért, mert éppen érdekli, de nincs meg a kellő tapasztalata, és úgy gondolja, hogy pénzért ő is el tudja végezni azt, amit más is.

Sajnos a szakma hírét a hozzáértő könyvelőknek kell bizonygatniuk az ügyfeleknek, meggyőzve őket, hogy többségében vannak a szakértő és becsületes szakemberek. Nekem az ügyfeleim 90%-a úgy érkezett, hogy elégedettlen volt a korábbi könyvelési megoldásával és valami mást keresett. Többségük 5-6 éve az ügyfelem és azt a visszajelzést hallom tőlük, hogy a nálunk töltött idő alatt megváltozott a könyvelésről bennük élő kép. Az első időkben nagyon nehéz volt őket meggyőzni, hogy én nem fogom őket átverni, vállalom a felelősséget a hibákért. Azt hallottam, hogy néha az előző könyvelő még szerződést sem kötött az ügyfeleivel. Bár ebben az a vállalkozás is hibás, amelyik nem várja el a szerződést.

Sajnos az adózási rend egyre szigorúbb és bonyolultabb, így nehéz követni, emiatt előfordulhat, hogy egy könyvelő nem naprakész, vagy nem veszi a fáradtságot, hogy az legyen, elbukik és rossz tanácsokat adhat egy-egy ügyfélnek, akinek utána több baja lesz az adóhatósággal, mint gondolta volna.

Mi ragadta meg a könyvelői szolgáltatásban, amiért később ezt a hivatást választotta?

Egy véletlen vezetett engem ehhez a szakmához: egy volt barátnőm mondta, hogy van egy iskola, ahol rendes 9 hónapos iskolarendszerű képzés keretében számviteli és pénzügyi ügyintéző szakmát lehet szerezni. Mivel gimnáziumban végeztem és nem vettek fel főiskolára (tanár szerettem volna lenni), elkezdtem ezt a képzést, hogy legyen valami szakmám. Én elvégeztem az iskolát, a barátnőm feladta két hónap után. Nagyon jó tanáraink voltak, így nagyon hamar megszerettem ezt a szakmát, elvégeztem a mérlegképes tanfolyamot, utána pedig még a Pénzügyi és Számviteli Főiskolát is. Közben dolgoztam, így egyre jobban megtanultam és megszerettem a szakmát, a bonyolultsága ellenére.

Milyen típusú munkák rejtik magukban a legnagyobb kihívásokat a könyvelés során?

Én könyvelek adószámos magánszemélytől kezdődően egészen a kft-ig mindenféle vállalkozásnak, de nem mindig a munka, hanem inkább az ügyfelek jelentik a kihívásokat. Sokan úgy vállalkoznak, hogy nincsenek meg az alapjaik ahhoz, hogy miként is kell egy vállalkozást vezetni. Ezáltal néha a bevételi számlák kiállítását is el kell magyaráznunk, illetve sokszor fordul elő, hogy olyan számlákat hoznak, amit nem tudunk elszámolni. Nem akarok azonban panaszkodni, mert a vállalkozók többsége nagyon jól felkészült, sok mindent tud a gazdaságról, és tőlünk csak az adóbevallásaik elkészítésében kérnek szakmai segítséget. Ezen nincs is mit csodálkozni, hiszen egyre bonyolultabb az adózási rend és egy-egy bevallás elkészítése.

2-3 hónap alatt ismerem meg tökéletesen egy vállalkozás tevékenységét és a vezetőit, esetleg alkalmazottait, illetve míg a számláin keresztül megértem a vállalkozás működését. Ezen idő után tudok biztonságosan személyre szabott adócsökkentő tanácsokat adni az ügyfélnek vagy pályázatírásban segíteni neki.

Mit tudna ajánlani egy kezdő vállalkozónak, hogyan érdemes könyvelőt választania?

Az első személyes benyomás nagyon fontos és javaslom a vállalkozóknak, hogy első alkalommal ne sajnálják az időt arra, hogy felkeressenek több könyvelőt is (legalább hármat), mivel egy jó könyvelővel évekig lehet dolgozni. Nem biztos, hogy az a jó könyvelő, aki túl olcsón könyvel, ne sajnálják erre a pénzt, mert többe kerül később a bírság, mint a könyvelő munkája. Nézzék meg azért a könyvelő irodáját is, mert a könyvelő irodája is sok mindent elmond egy könyvelőről. Kérdezzék ki nyugodtan a könyvelőket az indítandó vállalkozás szakmai oldaláról, még akkor is, ha már rendelkeznek információval. Kérdezzenek utána, hogy van-e felelősségbiztosítása az adott könyvelőnek, kötnek-e vele szerződést és vállalják-e az adóhatóságok előtti képviseletet, mert azok a könyvelők hitelesebbek, akik ezekkel a szolgáltatásokkal rendelkeznek.

A Mérlegelj könyvelőiroda adatlapja a Konyvelok.hu oldalon >>

A cookie-k segítenek minket a szolgáltatásnyújtásban. Szolgáltatásaink használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. További információ