Szükség lenne olyan szervezetre, amelyik képes az érdekérvényesítésre

A gyáli Advance-SSC Kft. képviseletében Kalmár Évát kérdeztük a könyvelői szakmával kapcsolatos meglátásairól, az iroda működéséről. A Konyvelok.hu-nak adott interjúból kiderül az is, hogy miért érdemes az ügyfeleket is edukálni, proaktívnak lenni és részletesen megismerni az ügyfél tevékenységét.

Szükség lenne olyan szervezetre, amelyik képes az érdekérvényesítésreMit gondol, mi egy jó könyvelő fő ismérve? Melyek a legfontosabb tulajdonságok ebben a szakmában?

A válasz elég sokrétű, vegyük sorra ezeket. Először is ismeri, érti és képes összefüggéseiben alkalmazni a számviteli és adószabályokat, illetve képes felismerni más jogszabályok ismeretének szükségességét (pl.: PTK stb.). Képes a jogszabályok értelmezésére. 

Pontosan ismeri a könyvelt cég tevékenységét, szervezeti felépítését. Felismeri – még akkor is ha erre nincs konkrét igény – hogy a menedzsmentet milyen információkkal tudja segíteni a döntések meghozatalában.

Képes olyan bizalmi kapcsolatot kiépíteni a vállalat vezetésével, hogy beavatják a döntések előkészítésébe, gazdasági kérdésekben segítségükre tud lenni.

Tudomásul veszi, hogy a könyvelési tevékenység nem elsősorban egy szakma technikai működtetése, hanem egy komoly bizalmon alapuló együttműködés, ahol elsődleges cél a „könyvelt” vállalkozás sikerének támogatása.

A gyakorlatban én ezt úgy működtetem, hogy a kollegáimmal, a szakma elismert képviselőivel folyamatosan „jogértelmezési gyakorlatokat” végzünk. Nem csak alkalmazni akarunk jogszabályokat, hanem pontosan érteni is. Ezzel jellemzően képesek vagyunk a külső elvárásoknak megfelelni. (NAV, Beszámolási kötelezettség, statisztika stb.) A belső számvitelnél pedig képesek vagyunk a tulajdonosi elvárásoknak megfelelni, vagy a cég méreteinek megfelelően egy belső számvitelt kialakítani, fontosságát a menedzsmenttel elfogadtatni. Példaként említem, hogy meg kell felelni annak az elvárásnak is, hogy egy cégcsoport rendszerébe integrálódva, például SAP rendszerben dolgozni, a belső szoros határidőket pontosan betartani, működtetni a riportrendszerüket. 

Azt is el kell érni, hogy a „nekem semmire sincs szükségem a vállalkozásomról, mert minden a fejemben van” kiindulási alapról eljussunk oda, hogy „ …és mikor kezdjük el a  jövő évi tervezést”,  vagy „tudod már küldeni a havi riportot”? kérdéseket kapjuk. Ehhez persze nyitottnak kell lenni. Fel kell vállalni, hogy sok időt igényel egy vállalkozás megismerése. Adott esetben a külföldi vállalat magyarországi leányvállalatának létrehozásakor a külföldi anyavállalatot is meglátogatjuk, hogy pontosan megismerjük. A tevékenység részletes ismerete nélkül nincs jó könyvelés. Előbb kell megismerni a technológiai folyamatokat, mint aláírni a szerződést.

Mi a legnagyobb tévhit a könyvelői szakmával kapcsolatban?

A könyvelés a szükséges rossz, ami még pénzbe is kerül, mondják a vállalkozók. Ezt a szemléletet évek munkájával meg lehet változtatni, legalább a saját ügyfeleink körében. 

Mostanában pedig azt olvasom, hogy a kormányzat véleménye szerint a könyvelők segítik hozzá a vállalkozókat az adócsaláshoz. Ezt pedig kikérem magamnak. 

Való igaz, hogy az elmúlt 20-25 évben a szakmánk nagyon felhígult.  Nem is csoda, hiszen néhány hónapos gyorstalpalón lehetett mérlegképes végzettséget szerezni. Most persze újra komoly feltételei vannak a mérlegképes végzettségnek, de sok évnek kell eltelni, hogy tisztuljon a szakmánk. Láttam nemrég egy hirdetést, amiben a könyvelő azzal hirdeti magát, hogy képes év közben mérlegfőösszeget produkálni. Ha a szakmánkban ma ez egy plusz, ez a színvonal, akkor én nagyon szégyellem magam. 

Látom, hogy most nagyon sok szakmai szervezet kezd alakulni, csábítani magához a szakma kiváló képviselőit.  Nem csatlakoztam egyik szervezethez sem, mert nem látok olyan objektív módszert, amitől valóban a MINŐSÉGI könyvelőkhöz csatlakozhatnék. Pedig nagyon nagy szükség lenne olyan szervezetre, amelyik képes az érdekérvényesítésre. Képes megmondani, hogy az oktatásnak milyen hiányosságai vannak. Képes arra, hogy valóban összegyűjtse azokat a könyvelőket, akik a MINŐSÉGET képviselik és képesek véleményükkel befolyásolni akár a jogszabályalkotókat is. Jó lenne kidolgozni egy olyan minőségbiztosítási rendszert, amivel objektíven lehetne mérni a könyvelési szolgáltatók tevékenységét.

Visszakérdezek: a mérlegképes könyvelő szakma által előírt követelményeknek, kompetenciáknak hány könyvelő felel meg? Felmérni, minősíteni, visszajelzést, ajánlást tud bárki is adni? Mit ér a regisztráció, mit ér a kötelező továbbképzés? Pozitívum, ha egy egyéni vállalkozó könyvelő 50 céget képes könyvelni? Kinek kell megfelelni?

A legnagyobb tévhitet a szakmánkban saját magunk generáljuk.  Hisszük, hogy a tudásunk, energiánk elegendő 10-20-50 cég könyveléséhez. Elég a kötelező továbbképzés, néhány szakmai előadáson való részvétel. Pedig ez csak ahhoz elég, hogy megszerezzük a magunk által meghatározott bevételt.

Hogyan alakult az elmúlt év a korábbi évhez képest az Ön vállalkozásában? Tapasztalta a munkamennyiség növekedését vagy csökkenését a korábbiakhoz képest?

Mivel mi családi vállalkozás vagyunk (néhány külső munkatárssal), az előző év nem releváns a számunkra, mert súlyos családi gondok miatt nem foglalkozhattunk a vállalkozás bővítésével. A régi ügyfeleink megvannak, néhány rövidebb egyszeri megbízást is bevállaltunk, de nem volt lehetőségünk  bővülésben gondolkodni. 2016-ban sem tervezünk jelentős bővülést. A külső elvárások növekedése elég sok plusz feladatot ad. A jelenlegi munkamennyiségnél többet csak létszámnöveléssel tudnánk megoldani. A második félévben tervezzük, hogy a bővítés feltételeit megteremtjük.

Van a vállalkozásának olyan szolgáltatása, amely egyáltalán nem jellemző a többi könyvelőirodára? Jár valamilyen előnnyel e szolgáltatás fenntartása?

Viszonylag kevés céget vállalunk be éppen a fent leírtak miatt. Szolgáltatásunk igen összetett, mert nemcsak a könyvelési, bérszámfejtési tevékenységet végezzük, hanem kontrolling tevékenységet is. Kicsit közérthetőbben fogalmazva: részt veszünk az üzleti tervek összeállításában, azok kiértékelésében. Elfogadtatjuk a vállalkozásokkal, hogy a tervezés nemcsak azért szükséges, mert a bankok elvárják a hitelfelvételkor. Szolgáltatásunk kiterjed a hitelfelvételek előkészítésére, a banki monitoring összeállítására, a pályázati elszámolások elkészítésére is. Ez a komplexitás biztosítja, hogy az általunk könyvelt cégekkel sok éve van szerződésünk. A kialakult bizalmi kapcsolat a legfontosabb előnyünk. Képesek vagyunk konszolidált beszámoló összeállítására is, így eseti megbízásokkal ez is hozzátartozik a tevékenységünkhöz. Kidolgoztuk a szakma ISO minősítésének feltételrendszerét. Éveken keresztül ISO minősítéssel dolgoztunk. A minősített évek alatt egyre inkább az volt a tapasztalat, hogy a minősítés mindössze egy dokumentációs kötelezettség, amit feleslegesnek tartottunk fenntartani. Nem újítottuk meg a minősítést, de tevékenységünket ennek szellemében végezzük ma is.

A könyvelőiroda szinte egy non-stop vállalkozás, az ügyfeleknek bármikor szüksége lehet a segítségre. Ön a vállalkozása mellett hogyan valósítja meg a kikapcsolódást?

Nekem ezzel semmi gondom. Minden ügyfelem pontosan tudja, hogy rendelkezésére állok a hét minden napján a nap 24 órájában. Tudják és elvárják. Viszont amikor azt mondom, hogy most két napig, vagy két hétig pihenek és csak akkor keressenek, ha feltétlenül szükséges akkor jó pihenést kívánnak, és tényleg nem zavarnak. Ha elutazok, akkor persze teljes harckészültséggel indulok. A laptopomon elérem az iroda minden rendszerét, levelezését. A technikai felkészültségünk biztosítja, hogy bármilyen távolról érdemben be tudjak csatlakozni a munkába. Azonban jellemzően két hét után is úgy jövök haza, hogy még csak ki sem vettem a táskából a gépet. Ehhez persze a kollegáim is hozzásegítenek.

Az Advance-SSC Kft. már 2012 óta tagja a Konyvelok.hu oldalnak.

A cookie-k segítenek minket a szolgáltatásnyújtásban. Szolgáltatásaink használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. További információ